Tvrdá voda je problém, který dnes a denně trápí většinu domácností v České republice. Výjimkou se stávají pouze pohraniční oblasti, které disponují výhodou kvalitního geologického podloží. My ostatní máme bohužel smůlu. Ale jakým látkám za to vlastně vděčíme? Tvrdou vodu zajišťuje zejména nadbytek vápníku a hořčíku, které překračují hodnotu 3 mmol/l. Ta by měla být nejvyšší hranicí, po jejíž překročení můžeme hovořit o problému, který je potřeba řešit. Jak ale tvrdou vodu vlastně dokážeme poznat? A je nějaký univerzální postup řešení? Na tyto otázky vám dokážeme odpovědět.
Měření tvrdosti vody
K zjištění stavu o vaší vodě můžete samozřejmě kontaktovat specializovanou firmu, která provede profesionální měření. Pokud ale nechcete zbytečně utrácet, vystačíte si i s testovacím proužkem, který se dá zakoupit snad ve všech hobby obchodech a investice do něj se pohybuje kolem 100 Kč.
Můžete vyzkoušet i „babskou radu“, která tvrdí, že stav vody dokážete ověřit i pomocí obyčejného kostkového mýdla. Pokud bude mýdlo při mytí rukou málo pěnit, značí to, že je voda tvrdá. Jenže tento jev může mít i řadu jiných vysvětlení (například špatná kvalita mýdla), takže na něj příliš nespoléhejte a raději běžte do obchodu pro již zmíněný testovací proužek.
Tvrdost vody vám však dokáže doložit i viditelná přítomnost vodního kamene, který nejčastěji postihne konvice nebo žehličky. Po delší době se viditelné příznaky projeví i na topných spirálách větších spotřebičů jako je pračka nebo myčka na nádobí.
Vliv tvrdé vody na běžný život
U spotřebičů postižených vodním kamenem se výrazně zkracuje jejich životnost a vliv má i na správný chod. Určitě jste napříč posledními roky zaznamenali televizní reklamu, kde se instalatér nad součástkami překypujícími vodním kamenem pohoršuje. Přesně do takové fáze může váš problém dospět, pokud jej nebudete včas řešit.
Voda obsahující velmi vysoké množství vápníku a hořčíku neblaze působí i na lidský organismus. Může ucpávat cévy a tepny. Osobní hygiena prováděná tvrdou vodou má negativní dopady na vaše vlasy i pokožku. ,kterou vysušuje.
Z ekonomického hlediska se pro vás stane zcela zbytečnou investicí neustálé dokupování hygienických prostředků, které méně pění a proto logicky častěji docházejí. Zkrátka se můžete spolehnout na to, že dlouho odkládané řešení tvrdé vody přinese do vašich životů skutečně mnoho naprosto zbytečných problémů, kterým jste schopni včasnou reakcí předejít.
Jak se zbavit tvrdé vody?
Řešení se nabízí hned několik. My si podrobně rozebereme ty nejlepší z nich, aby každý z vás mohl následně posoudit, které se mu zamlouvá nejvíce.
Filtrační konvice
Nejjednodušší variantou je pořízení konvice určené k filtrování vody. Tím se zvýšeného obsahu minerálních látek zbavíte (ne úplně, ale bohatě to postačí). Kvalita vody bude ihned znatelně lepší.
Filtrační konvice s topným tělesem vyřeší problém s vodou, kterou se chystáte využít k přípravě nápojů a vaření, ovšem vezměte si, že byste takto museli filtrovat vodu určenou ke koupeli nebo k praní. To by vás osobní hygiena jistě začala během krátké doby vyloženě otravovat, protože než byste se k ní vůbec propracovali, utekla by značná část dne. Levnou záležitostí není ani dokupování uhlíkových náplní, které se musejí měnit alespoň jednou za čtyři týdny, jinak se v nich mohou namnožit bakterie.
Změkčovače vody
Centrální změkčovače vody jsou daleko účinnějším řešením, i když musíte počítat s vyššími pořizovacími náklady. Ceny změkčovačů vody na bázi iontové výměny se pohybují v rozmezí od 10 000 do 30 000 Kč. Zdá se to možná jako opravdu vysoká částka, ale na druhou stranu můžete počítat s tím, že se problémů s tvrdou vodou zaručeně zbavíte.
Změkčovače dnes fungují dvojím způsobem. Jedny z vody odstraní všechny minerály ovlivňující tvrdost, druhé zas mění jejich formu, takže nedochází k poškozování spotřebičů a vůbec všeho, s čím přijde voda do styku.
Změkčovače se dále liší podle očekávaného průtoku vody. Některé jsou jako tvořené pro rodinné domy, jiné zas najdou své využití pouze v rekreačních objektech. Nad tím byste se při výběru také měli pozastavit.