Průvodce světem vánočního osvětlení

Světlo je jedním ze symbolů Vánoc. A dávno se už nejedná o pár svíček na stromečku a za oknem. Dnešní vánoční dekorace mohou zářit všemi barvami a mají své místo i na fasádách domů či na zahradách.

Vánoční osvětlení

 

Vánoční dekorace všude, kam se podíváš

S příchodem adventu se naše města a domácnosti rozzáří miliony světel a světýlek. Jak ale vybrat to správné a vkusné vánoční osvětlení na stromeček nebo elegantní a bezpečné venkovní vánoční osvětlení?

Nejprve je třeba vzít v úvahu, zda budete připravovat světelnou výzdobu ryze interiérovou, nebo máte v úmyslu vánoční řetězy, girlandy a další svítící dekorace umístit venku – například na zahradu, venkovní fasádu, balkón či plot, kde budou muset odolávat náročnějším klimatickým podmínkám. V nabídce současných obchodů najdete výrobky speciálně určené pro tu i onu variantu.

Pro venkovní použití vybírejte výhradně takové produkty, které nabízejí ochranu před povětrnostními vlivy a odolají mrazu, zvýšené vlhkosti i silnému větru. Z bezpečnostních důvodů bývají také vhodnější dekorace vybavené tříkolíkovou zásuvkou. Při instalaci pak věnujte náležitou pozornost bezpečnému uložení přívodních šňůr, aby nedošlo ke zkratu z důvodu poškozeného elektrického kabelu.

 

Napájení z akumulátoru, ze sítě, nebo třeba z fotovoltaiky?

Jakou barvu světýlek a jaký tvar či druh svítících dekorací zvolíte, je jen a pouze na vás – v nabídce e-shopu Elfetex ostatně najdete jak klasické barevné řetězy na stromeček, girlandy do oken či elektrické svíčky, tak populární světelné projektory, které na vašem domě vykouzlí světelné vánoční zázraky.

Nicméně pokud se zajímáte o spotřebu elektrické energie, pak byste jednoznačně měli sáhnout po LED osvětlení, které sice někdy vyžaduje o něco vyšší pořizovací náklady, ale výrazně vám pomůže ušetřit při samotném provozu.

Osvětlení lze napájet jak přímo ze sítě, tak pomocí akumulátoru (zpravidla na baterie). Jednodušší řešení nabízí napájení ze sítě, nicméně to zase vyžaduje větší množství kabeláže; a ne vždy musí být na blízku nezbytná zásuvka.

Pokud dáte přednost osvětlení s akumulátorovým nabíjením, měli byste myslet na to, aby disponovalo časovačem, který osvětlení po určitě době (typicky např. po 6 hodinách) vypne, a tím výrazně prodlouží životnost baterií.

Důležitým aspektem při výběru té správné vánoční dekorace by nicméně měla být též délka přívodního kabelu – a to nejen u osvětlení, které vyžaduje zapojení do elektrické zásuvky. Délka kabelu hraje roli i u akumulátorového napájení, neboť to je vhodné umístit na dobře přístupné místo, jak kvůli výměně baterií, tak i proto, že baterie bývají spojeny se spínačem a ovládáním.