7 trendů, podle kterých si zařídit novostavbu

Stavíte dům nebo už máte novostavbu a nyní je čas ji vybavit? Přemýšlíte, jaká vybrat okna, jak dům uspořádat, jaké budou podlahy, vstupní dveře, garážová vrata? Uvažujete o krbových kamnech a nevíte, jakou stínící techniku pořídit? A co příjemná místa pro odpočinek, kde si je vytvoříte? V tomto článku se podíváme na konkrétní tipy a trendy, které jsou v posledních letech v kurzu. Na co se lidé u novostaveb zaměřují a co je při plánování a zařizování novostavby důležité.

1.Okna a stínící technika

Okna jsou jedním z nejdůležitějších prvků v domě. Když máte krásná velká okna, která vypadají jako hliníková nebo třeba dřevěná, k tomu široký parapet, na kterém jsou květiny nebo dokonce místo k posezení… užíváte si výhled do zahrady a vytváříte si tak doma příjemnou atmosféru. K tomu ještě praktické venkovní stínění (rolety či žaluzie) a okna jsou vyřešena.

Současným trendem u novostaveb jsou plastová okna v designu hliníku. Například profily GEALAN LINEAR. U domů ve venkovském stylu pak frčí plastová okna v dřevěném dekoru. U obou na první pohled nepoznáte, že se jedná o plastové profily.

Současným trendem u novostaveb jsou plastová okna v designu hliníku.
Současným trendem u novostaveb jsou plastová okna v designu hliníku.

2.Vstupní dveře a garážová vrata

U vstupních dveří se trendy příliš nemění. V oblibě jsou výrazné až masivní dveře, které zaujmou na první pohled. Musí být samozřejmě dostatečně zabezpečené a ideální je, když ladí i s dalšími prvky, jako jsou okna či garážová vrata. U garáží se nejčastěji pořizují jednoduchá sekční garážová vrata, která zajíždějí pod strop garáže. Ostatní typy vrat (rolovací, výklopná, křídlová, posuvná) se používají tam, kde sekční vrata nejsou z nějakého důvodu vhodná. Obvykle to je nízká garáž.

3.Ať ladí podlahy a interiérové dveře

Zajímavým tipem je sladění podlah a interiérových dveří. Možná vás to ani nenapadne, ale existují barevné kombinace, které k sobě krásně zapadají a podlahy a dveře jsou hned u sebe, když si to představíte, ten přechod z podlahy ke dveřím může dost ovlivnit celkový vzhled místnosti. Můžete vybrat podlahy a dveře ve stejné barvě nebo spíše vsadit na kontrast, ale rozhodně se nad tím před finálním výběrem zamyslete. Samozřejmě je také otázka, jestli máte všechny interiérové dveře stejné nebo alespoň v podobném duchu (liší se například míra prosklení), případně jestli jsou ve všech pokojích stejné podlahy.

Ať ladí podlahy a interiérové dveře
Ať ladí podlahy a interiérové dveře

4.Krb s viditelným ohněm je v zimě srdcem domu

Dalším trendem u novostaveb je už delší dobu spojení obývacího pokoje s kuchyní. Vznikne tak v přízemí velká místnost, kde se setkává rodina. Uprostřed takové místnosti často bývá krb s viditelným ohněm, který je hlavně v chladnějších měsících srdcem domu. Rodina se ke krbu stahuje, oheň dává příjemné teplo, dá se u něj relaxovat, povídat si a trávit dlouhé večery místo koukání na televizi. Navíc kromě tepla dává celé místnosti příjemnou atmosféru.

Krb s viditelným ohněm je v zimě srdcem domu
Krb s viditelným ohněm je v zimě srdcem domu

5. Hliníková pergola jako rozšíření domu

Jestliže máte hezkou zahradu, tak je skoro nutné, abyste si udělali příjemné venkovní posezení. Ideální je napojit hliníkovou pergolu rovnou k domu tak, abyste mohli přímo z kuchyně do pergoly vejít. Rozšíříte si tak svůj dům. Pergolu můžete nechat i zasklít tak, že vám vznikne zimní zahrada, která se dá využívat i v chladnějších měsících. Velikost pergoly už je na vás a dispozicích vašeho domu a zahrady, ale hliníkové pergoly mohou mít různé střechy, které zároveň fungují jako stínění. Pergolu samotnou si můžete ještě rozšířit třeba šikovnou markýzou.

Hliníková pergola jako rozšíření domu
Hliníková pergola jako rozšíření domu

6.Francouzská okna a velké prosklené plochy pro spojení se zahradou

Trendy u novostaveb jdou celkově směrem k tomu, abychom měli hezké výhledy, rychlý přístup na zahradu, venkovní posezení, kontakt s přírodou. Tady samozřejmě nejvíce záleží na lokalitě, ale když to jen trošku jde, tak jsou rozhodně v kurzu velké prosklené plochy na stranu zahrady, k tomu pak samozřejmě francouzská okna, prosklené balkónové dveře a vůbec vchody do zahrady. V kombinaci s terasou či pergolou se v teplejších měsících lidé stejně snaží trávit svůj čas více venku než uvnitř. A v zimních měsících zase ocení alespoň výhled ven.

7.Různá zákoutí a místa pro relaxaci

Jako poslední uvádíme trend, který by měl být stále důležitější. V tomto uspěchaném světě nám obvykle více než cokoliv jiného chybí klid a odpočinek důležitý pro dlouhodobé zdraví. Vytvořte si doma i na zahradě příjemná místa pro odpočinek. Může to být koutek na čtení, houpací síť na zahradě, zasklený balkón s posezením, místo na pravidelné cvičení nebo třeba herna s šipkami a kulečníkem. Tady záleží na vašich potřebách a možnostech.

Vytvořte si doma i na zahradě příjemná místa pro odpočinek.
Vytvořte si doma i na zahradě příjemná místa pro odpočinek.