Jak vyčistit a dezinfikovat studnu po zimě

Zima je období, které dokáže napáchat nezměrné škody na všem, co se kolem nás běžně nachází. A stejně jako váš automobil na konci zimy přímo volá po generální údržbě, neměli byste zapomínat provést to samé i se studnou, pro kterou je čištění a dezinfekce ještě zásadnější. Zvláště pokud se jedná o zdroj pitné vody pro vaši domácnost. Ta totiž vyžaduje skutečně vysokou kvalitu a nároky na ni nejsou zrovna malé. Nebezpečné látky jsou však nežádoucí i ve vodě určené k zalévání. Se studniční vodou může být řada problémů, jak jsou např. železo a mangan, bakterie a dusičnany.

Studna

U kopané studny se životnost odhaduje na několik desetiletí, ovšem pouze za předpokladu, že o ni budete náležitě pečovat. Její celkový stav by se měl pravidelně kontrolovat jednou do roka a nejvíce se k údržbě doporučuje přistupovat časně na jaře, tedy těsně po zimě. A kromě vodotěsnosti vrtu, správného uzamčení krytu, nepropustnosti okolí nebo povrchu vnitřních stěn se musí hledět právě na zmiňovanou kvalitu vody.

Dokážeme si poradit i sami?

To je asi otázka, která trápí většinu čtenářů, kteří se k tomuto článku dostali. Je samozřejmé, že se lidem moc nechce zbytečně utrácet za specializované firmy, když by práci klidně zvládli i svépomocí. Pokud máte kopanou studnu hlubokou 4 až 5 metrů, tak vás můžeme uklidnit, protože si nejspíše vystačíte i sami. Horší to je ovšem s vrtanými studnami, u nichž je dno v nedohlednu a práci ještě k tomu stěžují úzké stěny. Jejich čištění může být skutečně náročné a zároveň nebezpečné, takže se objednání profesionální společnosti určitě nevyhnete.

Jak postupovat při běžném čištění

Jako první vás čeká odčerpání veškeré vody, která se ve studni nachází. Na konci tohoto procesu by vám na dně měl zbít pouze kal, nečistoty a bahno, které je zapotřebí dostat ven. Pokud vám fyzická práce není cizí, můžete do studny umístit žebřík a všechno vynosit ručně. V opačném případě se dá využít i kalové čerpadlo, které odčerpá znečištěnou vodu a s ní i drobné kamínky. To vám práci alespoň trochu ulehčí. Speciální kalové čerpadlo s noži pak dokáže odstranit ze dna studny dokonce i nánosy hrubých nečistot.

Když máte veškerou vodu i nečistoty ze studny pryč, následuje vysypání dna hrubším štěrkem, který funguje jako takový přírodní filtr. Studna tak nebude vystavena nečistotám pronikajícím z hlíny, protože právě ta bývá nejčastějším původcem kalu. Nemělo by se zapomínat ani na vyčištění přítoků.

Dalším krokem, který musíte podniknout, je pečlivé vyčištění vnitřních stěn studny hrubým kartáčem, protože na nich mohou být nečistoty usazeny taktéž. S tím se samozřejmě pojí i opravy drobných i větších trhlin ve spárách mezi skružemi. Když už se prostě studna čistí, mělo by se vše udělat pořádně.

Hladina vody ve studni se nám pomalu začíná zvedat a to je prostor pro odčerpání lehkého kalu, který se u dna stále drží. Tím ale ještě zdaleka nekončíme.

Dezinfekce stěn

Než se bude moci studna znovu naplnit, je potřeba ještě provést finální dezinfekci stěn. K té se běžně využívá savo v poměru 1dl látky na 1m3 vody. Druhým nejpoužívanějším přípravkem je chloramin rozpouštěný v lahvi. Když vše pečlivě vydezinfikujete, musíte nastupující vodu neustále odčerpávat, aby neobsahovala právě roztok sava nebo chloraminu. Tím by totiž byla naprosto znehodnocena.

Ke konzumaci vodu rozhodně několik následujících dnů nevyužívejte! Po dostatečně dlouhé době pošlete vzorek vody ze studny na rozbor, díky kterému se dozvíte, jestli voda je nebo není nějak závadná. Nutno ještě podotknout, že největší hrozbou pro studny se stávají ropné látky, které mohou prosáknout z půdy. Ve vodě nesmí být ani náznak některé z nich.

Nechcete zbytečně riskovat? Svěřte se do rukou profesionálů

Ačkoli si s běžnou studnou klidně dokážete poradit i sami, stále to někomu může zdát jako zbytečný risk. V tom případě není lepšího řešení, než svoji studnu svěřit do rukou profesionálů, kteří disponují kvalitní technikou a zejména zkušenostmi, které se nadšením a snahou jednoduše nedají nahradit.