Prošla novela stavebního zákona

Došlo ke schválení novely stavebního zákonu parlamentem. Je to již desátá novela za posledních sedm let, kdy nový stavební zákon nabyl účinnosti.  Někdy docházelo k novelizaci této jedné ze základních právních norem v rámci přijetí jiného zákona nebo novelizace jiného zákona. Tato poslední novela je ale nejzásadnější z dříve přijatých změn.

Novela byla podepsána 1.října prezidentem Václavem Klausem a rozšiřuje výrazně počet případů, kdy se ustavby nevyžaduje územní rozhodnutí nebo souhlas. Je tedy zřejmé, že má nova za cíl ulehčit povolování staveb. Zkracuje lhůty v  územním plánování a celkově zpřesňuje postup při vedení územního řízení ve zjednodušené verzi.

dochází i ke zvednutí některých správních poplatků. Stavebí povolení pro dům s maximálně třemi byty je za 5 000kč, místo původních 300kč. Garáž pak vyjde na 1000kč.

Obcím novela prodlužuje termín pro přijetí územních plánů z roku 2015 do roku 2020. Umožní jim tak do osmi let postavit některé stavby i bez územního plánu.

Senát během schvalování navrhoval, aby nařízené demolice staveb, které ohrožují své okolí, platil místo obcí stát. Tento záměr Poslanecká sněmovna při opětovném hlasování zamítla.

Podrobné info o novele zde.

Komentáře