Při stavbě bazénu myslete i na technologickou šachtu pro bazénovou technologii

Uvažujete o stavbě zahradního bazénu zapuštěného do země, ale zatím ohledně konkrétní realizace váháte nebo si nejste úplně jisti, jak celý projekt technicky nejlépe zvládnout? Ať už se nakonec rozhodnete pro jakékoliv řešení, nezapomeňte myslet také na vhodné umístění bazénové technologie – třeba do technologické šachty. Co její stavba obnáší a co všechno byste měli zvážit?

Technologická šachta k bazénuZdroj obrázku: ALBIXON.cz

Co je to technologická šachta a proč ji neopomenout?

Zjednodušeně řečeno jde o speciální podzemní betonovou či plastovou šachtu, která primárně slouží pro bezpečné uložení veškeré bazénové technologie v podobě čerpadel, filtračních systémů, potrubí, rozvaděčů či dalších prvků. Hlavním přínosem technologické šachty k bazénu je tedy ochrana citlivých zařízení, která jsou pro provoz zahradního bazénu a čisté vody v něm nezbytná a která šachta chrání před nepříznivými vnějšími vlivy v podobě mrazu či vlhkosti. Prodloužíte tím jejich celkovou životnost a šachta vám zároveň také umožní se ke všem přístrojům pohodlně dostat z důvodu sezónní údržby či při nutnosti oprav.

TIP: Věděli jste, že do technologické šachty můžete umístit i čerpadlo s protiproudem?

Nemalou výhodou je i skutečnost, že bazénová technologie schovaná v podzemní šachtě nijak neruší design samotného bazénu ani ráz okolní zahrady. Obvykle je zakryta poklopem, který na první pohled nemusí být vůbec viditelný, případně jej lze „zamaskovat“ například mobilními dekorativními prvky, bazénovým zastřešením, či zahradním nábytkem.

Co zohlednit při plánování technologické šachty
Při plánování technologické šachty vždy zvažte její konkrétní umístění s ohledem na potřebnou délku všech potrubních rozvodů. Nezapomeňte také, že budete potřebovat zajistit přívod elektřiny pro čerpadlo a případně i další přístroje. Zvážit byste měli také nutnost řešení odvodu přebytečné bazénové vody. Abyste maximálně zajistili bezpečnost, volte vždy jen certifikované a plně zabezpečené poklopy či vstupy.

technologická šachta k bazénuZdroj obrázku: ALBIXON.cz

 

Když pro šachtu na bazénovou technologii nemáte místo

Ačkoliv má šachta mnoho výhod, existují situace, kdy budete muset zvolit jiné řešení. I na technologickou šachtu totiž potřebujete dostatek prostoru, a to nejen pro její vybudování, ale také pro pohodlný přístup k ní – ideálně by měla být situována co nejblíže samotnému bazénu. Pokud například má váš pozemek specifický tvar a šachta už se k blízkosti bazénu nevejde nebo z nějakého jiného důvodu nelze šachtu do země umístit, budete muset zvolit jiné řešení pro umístění bazénové technologie. V takovém případě můžete vsadit například na domek na bazénovou technologii. Poskytuje podobné výhody a je flexibilnější co do umístění. Na druhou stranu musíte ale počítat s tím, že po něj budete muset vyhradit místo na zahradě a na rozdíl od šachty jej tak snadno „neschováte“.

 

Další možností je ukrýt bazénovou technologii do technologické stěny. Tu lze umístit až 10 m od bazénu, a to do sklepa, garáže nebo zahradního domku. Jednotlivé komponenty bazénové technologie vám tak budou snadno přístupné.

Ať už nakonec zvolíte jakékoliv řešení, vždy při plánování výstavby zahradního bazénu myslete na to, že jeho srdcem bude právě funkční bazénová technologie. A aby vám správně fungovala a sloužila dlouhá léta, je potřeba se o ni starat a dobře ji zabezpečit. S vhodně navrženou a vybudovanou technologickou šachtou či stěnou prodloužíte celkovou životnost jednotlivých komponent a zároveň si výrazně usnadníte i běžnou údržbu a obsluhu. Pak už jen stačí užívat si pohodové koupání ve vlastním bazénu.