Jak si vybavit pracovní kout v obývacím pokoji

Stále více lidí potřebuje pracovat z domova a hledá inspiraci pro navrhování svých domácích pracoven. Skutečnost je však taková, že většina z nás nemá navíc celou místnost, ze které by mohla udělat domácí kancelář. A tak je někdy nejlepším řešením pracovní koutek v obývacím pokoji. Jak si jej nejlépe zařídit?

Pracovna v obývacím pokoji
Zdroj: Unsplash.com

Nejlepší místo pro pracovní kout

Nejvhodnější místo pro malou pracovnu je u okna, kde se vám bude pracovat lépe než v temnější části místnosti. Přirozené denní světlo totiž vytváří teplé, atraktivní prostředí, dodává energii a opticky dokonce malý prostor zvětšuje.

Pracovnu si naopak nezařizujte naproti televizi, která by vás mohla rozptylovat, ale ani zády ke dveřím. Pokud se rozhodnete mít pracovní koutek ve volném prostoru obývacího pokoje, pravděpodobně vás budou rušit další členové rodiny. Vhodným místem je naproti tomu prostor u stěny.

Vybíráme nábytek do domácí pracovny

Pokud chcete, aby obývací pokoj s pracovním koutem vypadat dobře, při výběru nábytku do domácí kanceláře přihlédněte ke stávajícímu vybavení a barvám, aby obě části místnosti stylově splynuly. Vaše pracovna by totiž neměla být jen funkční, ale měla by přirozeně navazovat na celkový vzhled interiéru.

Pracovní stůl do obývacího pokoje

Pro pracovní kout, kde budete trávit několik hodin denně, vám rozhodně nestačí konferenční stolek. Při výběru stolu je důležitá výška a také velikost pracovní plochy. Když si sednete ke stolu, loket a předloktí by měly svírat úhel 90 stupňů. Ideální jsou polohovatelné stoly, kde můžete tlačítkem nastavit výšku a u kterých lze střídat práci vsedě s prací vestoje.

Pokud jde o velikost pracovní plochy, běžné rozměry se pohybují mezi 120 a 180 cm na šířku a 60 až 90 cm do hloubky. Na příliš rozměrný stůl budete muset v obývacím pokoji asi zapomenout a do zařizování zapojit improvizaci. V případě nedostatku prostoru zkuste výsuvný stůl, nebo pokud jste vybrali pracovní kout u stěny, závěsnou pracovní desku.

Zajímavým řešením jsou také rohové stoly. V případě nouze, pokud máte spojenou kuchyni a obývák, můžete pracovat u jídelního stolu.

Při výběru stolu věnujte pozornost i materiálu pracovní desky – skleněné a lesklé vrhají odlesky, které by vás mohly rušit při práci.

Investujte do kvalitní židle

Vzhledem k tomu, že v domácí kanceláři budete trávit nejméně 8 hodin denně, investujte do kvalitní židle a zapomeňte na práci u té jídelní nebo v křesle. Pojďme se podívat, jaké zdravotní problémy může způsobit nevhodná židle:

  • bolesti zad a krční páteře,
  • bolesti rukou, zápěstí a ramen,
  • špatné prokrvování dolních končetin,
  • syndrom karpálního tunelu,
  • syndrom tenisového lokte,
  • zhoršení zraku.

Práce z domu

Zdroj: Unsplash.comAni klasická kancelářská židle není vhodná pro celodenní sezení. Pořiďte si raději zdravotní židli, která zpevňuje hluboký stabilizační systém a předchází bolestem zad i krční páteře. Tyto židle mívají pohyblivý sedák s nastavitelnou výškou a nastavit lze také bederní opěrky i područky.

Pokud vás zajímají další informace týkající se ergonomie sezení, podívejte se na článek Ergonomie sezení aneb Jak správně sedět u počítače.

Nejvhodnější osvětlení pro pracovní kout

Ať už je váš pracovní kout v rohu obývacího pokoje, uprostřed nebo u okna, důležité je zvolit vhodné osvětlení. Špatné světlo způsobuje únavu očí, bolesti hlavy a zároveň negativně ovlivňuje vaši energii a produktivitu.

Domácí pracovna
Zdroj: Unsplash.com

V místnosti by měla být LED žárovka a u pracovního stolu stolní lampa. Vhodným řešením pro osvětlení jsou také LED panely.

Kromě dostatečné intenzity světla je také důležitá jeho barva. Nejvhodnější je neutrální bílá barva.
Pro osvětlení domácí pracovny se hodí také stropní svítidla s nastavením CCT teploty světla a možností stmívání. K práci si nastavíte neutrální teplotu světla (4 000 K), a pokud nepracujete, přepnete na teplé bílé světlo (3 000 K). Teplota světla a stmívání se nastavují dálkovým ovladačem nebo mobilem.

Jak rozdělit obývací pokoj

Pracovní kout můžete opticky oddělit od zbytku pokoje regálem, otevřenými policemi, skříňkou nebo japonskou stěnou (také bývá označovaná jako japonská roleta nebo žaluzie), která se zavěšuje ke stropu a ovládá pomocí tyče nebo šňůrky. K dispozici je v různých barevných odstínech.

Myslete na úložné prostory

Optickým rozdělením místnosti vám zároveň mohou vzniknout úložné prostory. Dostatek úložných prostor je klíčem k organizované a efektivní práci a díky nim si na začátku každého pracovního dne můžete sednout ke stolu s čistou hlavou.

I při vytváření úložných prostor je dobré myslet na estetickou stránku pracovního koutu, abyste nenarušili vzhled vašeho obýváku.

Počítač, nebo notebook?

Máte-li dostatečně prostorný stůl, dejte přednost PC, který je praktičtější ze zdravotního hlediska. Má větší klávesnici a také monitor vhodnější pro celodenní práci.

Monitor by měl mít dostatečně velkou úhlopříčku (nejméně 24 palců) a nastavitelnou výšku. Při práci by jeho horní hrana měla být přibližně v úrovni očí nebo těsně pod. Pokud nemá váš monitor nastavitelnou výšku, pořiďte si podstavec pod monitor nebo ramenový držák.

Notebook je nouzovým řešením pro ty, kteří nemají na stole dostatek prostoru. Displej notebooku je příliš malý a navíc v nevhodné poloze, takže se při práci s ním hrbíme a trpí tím záda i krční páteř.
Do pracovního koutu jsou také vhodné mini PC, které zaberou málo místa, nebo tzv. all in one, kdy je počítač integrovaný v monitoru a nemusíte řešit, kam s kabely. Více tipů ohledně volby technického vybavení najdete v článku o výběru techniky pro práci z domova.

Pracovna v obývacím pokoji
Zdroj: Unsplash.com

Jakou tiskárnu?

Před výběrem tiskárny pro pracovní kout si ujasněte, jak často, jaké dokumenty a v jaké kvalitě budete tisknout.

Inkoustová tiskárna je vhodnější pro občasný tisk a výborně zvládne tisk fotografií. Naopak pro častý a rychlý tisk velkého množství běžných dokumentů je lepší laserová tiskárna. Ta je dražší než inkoustová, ale tonery jsou naopak levnější než náplň do inkoustových tiskáren. Detailní srovnání obou typů tiskáren najdete v článku Laserová vs. inkoustová tiskárna.

Při výběru tiskárny je také důležité, jestli budete potřebovat připojení přes Wi-Fi nebo automatický oboustranný tisk. Pokud chcete také skenovat a kopírovat, bude pro vás vhodnější multifunkční tiskárna. Většina dnešních tiskáren má kompaktní rozměry a vejde se téměř do každého prostoru.

Ozdobte si pracovní kout rostlinami

Je prokázáno, že rostliny na stole zvyšují soustředěnost i kreativitu a snižují stres. Květiny působí uklidňujícím dojmem především díky své barvě. Zelená je podle psychologů barvou klidu, rovnováhy, pozitivismu a uvolnění.

Zelená kancelář
Zdroj: Unsplash.com

Největším benefitem pokojových rostlin je ale jejich schopnost čistit a zvlhčovat vzduch.
Pokud se vám podaří zařídit pracovní kout v obývacím pokoji nejen pohodlně, ale i prakticky, projeví se to jak na produktivitě vaší práce, tak na zdraví.