Jak zařídit malou ložnici

Malá ložnice v paneláku je spíše pravidlem než výjimkou, ale malé ložnice se najdou i ve starší zástavbě. Nejhůře se zařizuje úzká ložnice, do níž se téměř nice nevejde. Návodů, jak zařídit malou ložnici dobře a efektivně, najdete na internetu celou řadu. Variant je hodně, ale rozdělit by se daly do dvou základních skupin: malé ložnice vybavené nábytkem na míru a ložnice zařízené sériově vyráběným nábytkem. V obou případech se dá ložnice zařídit zajímavě i nápaditě, ale s nábytkem na míru to jde o něco jednodušeji.

malá ložnice
Zdroj: Unsplash.com | Foto: Nienke Witteveen Fleuren

Rozvržení místnosti

Než se rozhodnete začít něco nakupovat, důkladně si řešení malé ložnice promyslete. Dominantním prvkem každé ložnice je vždy postel, ať už je to malá postel, postel do rohu místnosti, nebo dvoulůžko. Ostatní vybavení by mělo být zejména účelné.

Pokud slouží malá ložnice výhradně k přespání, jedná se obvykle už jen o maximální možné množství úložných prostor. I přes snahu využít rozměry místnosti na maximum bychom ji neměli nábytkem přeplnit. Vizuálně lze ložnici sice zvětšit, například při použití zrcadel, vhodného osvětlení a barev, ale v příliš zaplněném pokoji bychom se mohli cítit stísněně, což není pro kvalitní odpočinek dobré.

Pro lepší představu lze využít buď některý z plánovačů rozvržení nábytku, které jsou k dispozici online, nebo si vystačíte s papírem, ideálně čtverečkovým, tužkou a nůžkami. Nakreslete si ložnici v přesném měřítku a pak si z papíru vystřihněte půdorysy plánovaného nábytku. Ten si pak můžete snadno umístit na papíru tam, kam byste chtěli umístit nábytek.

Pokud zařizujete ložnici ve starém domě, máte zpravidla šanci využít vyšší stropy. Postel lze pak umístit do patra a pod ní nainstalovat třeba pracovní kout, klasickou šatnu, nebo i sedací kout, pokud v ložnici trávíte více času i přes den. I bez patrové postele ale můžete vysoký strop využít třeba pro umístění velkého úložného prostoru, rozděleného na plochu pro často a méně používané věci (třeba sezónní oblečení).

úzká ložnice
Zdroj: Unsplash.com | Foto: Albert Vincent Wu

Máte-li možnost stavebních úprav, můžete zvětšit okno. Velké skleněné tabule dodají ložnici vzdušnost a neotřelý vzhled, stejně jako francouzské okno se vstupem z ložnice přímo na zahradu či balkon. To ale většinou nelze udělat při rekonstrukcích bytových domů, kde vzhled jednotlivého bytu nesmí odporovat celkovému designu budovy, a vůbec už ne v historických domech podléhajících památkové ochraně.

Barevnost a osvětlení

Obecně platí, že barvy do malé ložnice by měly být výhradně světlé pastelové, případně jen bílá. Také u nábytku je dobré pracovat spíše se světlejšími odstíny, nebo s klasickým designem přírodního dřeva. Vyvarujte se tmavých barev, velkých vzorů na tapetách a dalších prvků, které by místnost opticky zmenšovaly.

závěsy
Zdroj: Unsplash.com | Foto: Philip Kuo

Na druhou stranu v noci budete chtít mít v pokoji co největší tmu. Protože do většiny domovů zasahuje světelný smog, je třeba myslet také na vhodné zastínění oken. Vhodným řešením do malých ložnic mohou budou na míru ušité zatemňovací závěsy v kombinaci s lehkými vzdušnými záclonami pro den. V noci tak budete mít ložnici kvalitně zatemněnou, naopak přes den v ní bude dostatek světla. Na míru šité závěsy a záclony vyhoví i méně obvyklým dispozicím a atypickým velikostem oken.

Tip: Pokud se rozhodnete pro zatemňovací závěs, nezapomínejte závěsy také správně prát. Závěsy zachycují obecně prach, což může vadit zejména alergikům. Na rozdíl od praní povlečení, které je vhodné vyměnit každé 2 – 4 týdny, stačí závěsy vyprat 2x ročně. Berte přitom ale v potaz, zda nebydlíte u rušné silnice, nebo se v bytě nekouří. V takovém případě lze doporučit praní častější.

V ložnici by mělo být hned několik světelných zdrojů. Ideálně jedno až dvě stropní světla a lampa pro každého z obyvatel ložnice.

Jak velkou potřebujete postel

I v malé ložnici by měla být postel, na které budete spát pohodlně. Pokud je to ložnice pro jednu osobu, postel nemusí být úzké jednolůžko, nejčastěji v šířce 90 cm. I do malé ložnice se ale může vejít postel širší. U dvoulůžek se doporučuje minimální šířka 160 cm, užší postele pro dvě osoby jsou pro trvalé spaní nepohodlné.

Zda bude mít postel čelo a z jakého bude materiálu závisí na vkusu konkrétní osoby, ale je vhodné šetřit místo a využít i prostor pod postelí pro úložné boxy a úložný prostor umístit i nad postel. Může se jednat jak o police, tak o skříňky nad postel, případně o postel na míru vestavěnou do policového systému.
Je-li ložnice skutečně velmi malá a vy v ní potřebujete nejen spát, je vhodným řešením buď sklápěcí postel, nebo rozkládací pohovka. U pohovky je vhodné investovat do kvalitního nábytku, který je určen pro stálé spaní. Levné pohovky pohodlné každodenní spaní bohužel většinou neumožňují.

postel
Zdroj: Unsplash.com | Foto: Kelcie Papp

Šikovný truhlář využije každý kout

Nábytek na míru se vyplatí hlavně u místností, které jsou atypické, tedy s různými výklenky, případně nepravidelnými půdorysy. To platí samozřejmě také o ložnicích umístěných v podkroví, kde originální dokáže využít opravdu každý centimetr prostoru i pod šikmými stěnami.

Hodně místa ušetříte i díky posuvným dveřím skříní a skříněk. Police i skříňky tak mohou vyplnit všechny vhodná místa a zvětšit úložné prostory na maximum. Skříňky zavěšené v různé výšce zvětší podlahovou plochu a tím opět opticky odlehčí celou místnost. Navíc zkušený truhlář ví, jak nábytek bezpečně připevnit, aby uprostřed noci spáče neprobudil třeba pád polic.

Zrcadla a reflexní prvky

Jednou z cest, jak ložnici opticky zvětšit, jsou zrcadlové plochy. Zrcadla tak mohou pokrývat například posuvné dveře šatních skříní, ale mohou být i na nočních stolcích, případně na čelní stěně, takže budete mít pocit, že místnost je daleko delší, než reálně skutečně je. Místo zrcadel lze použít i reflexní prvky, například na čele postele, nebo na třeba ve formě reflexní tapety na některé ze stěn. Optické prodloužení podtrhne i vhodně vybrané a nasměrované osvětlení.