Ekonomicky výhodné a ekologické vytápění? Jedině propanem!

Jaký druh vytápění zvolit, aby bylo ekonomicky výhodné a současně splňovalo vysoké požadavky na ekologii? Při porovnávání různých druhů vytápění jsou tyto parametry klíčové, k tomu je nutné zohlednit komfort. Zatímco při topení dřevem nebo uhlím je nutné započítat ještě pracovní úsilí, které je nutné vynaložit na přípravy a zajištění tepla, u vytápění s pomocí LPG stačí jen otočit knoflíkem a během několika málo minut se v domě rozhostí příjemné teplo. Jaké jsou další výhody vytápění propanem?

Bez práce a bez sazí

Lidé, kteří topí dřevem, moc dobře vědí, jak náročná je příprava na zimu. „Až se tě zima zeptá, co jsi dělal v létě“ je rčení, které vystihuje námahu, kterou je nutné vynaložit, aby bylo na celou zimu dostatek skladových zásob. Zima skončí a je čas začít s přípravou dřeva nanovo. U topení tuhými palivy je kromě nutnosti zajištění skladových zásob potřeba počítat se znečištěním, úklidem popela a se všudypřítomnými sazemi, nadto započítat dodatečné náklady na každoroční vyčištění nebo revizi komína. Při vytápění LPG je vše snazší, stačí si pořídit zásobník plynu, který může být nadzemní nebo zapuštěný v zemi.

Do oblastí bez zavedeného plynu

Výhodou plynových zásobníků je možnost vytápění plynem i v oblastech, kam není zavedený zemní plyn. Firma Primagas zásobuje plynem též odlehlé oblasti, kde dávají lidově řečeno lišky dobrou noc, může jít o vesnické nebo horské lokality. Doplnění zásobníku probíhá většinou jednou ročně v průběhu letních měsíců, kdy je cena nižší. Proces instalace a zprovoznění propanového vytápění většinou nepřesáhne tři měsíce, pro pořízení není potřeba stavební povolení.

Efektivní a maximálně ekologické vytápění

Propanové vytápění je vysoce efektivní a nezanechává žádnou uhlíkovou stopu, oproti tepelnému čerpadlu není potřeba ani velkých počátečních investic. U menších zahradních domků, chat nebo karavanů lze prostory vytápět nejen ze zásobníků, ale i pomocí kompozitních plynových lahví, u větších objektů pak s použitím 33kilogramových ocelových lahví s čistým propanem, které lze případně spojovat až do počtu 8 kusů. V jedné láhvi se skrývá až 0,5 MWh energie, která je maximálně čistá a nezpůsobuje žádné lokální znečištění.