Jak zabezpečit garáž rodinného domu

Garáž
Věděli jste, že je vyšší pravděpodobnost, že vám spíše vykradou garáž než domek? Nevěděli? Tak nahlédněte do policejních statistik a možná budete překvapeni.

Proč zabezpečit garáž?

Mnoho lidí investuje peníze do zabezpečení rodinného domu, ale na garáž často zapomenou. A ta je právě pro zloděje mnohem jednodušším cílem. Nemluvě o tom, že zatímco v baráku je pro něj velké nebezpečí, že probudí jeho obyvatele – vás, v garáži má skoro 100 % jistotu, že tam ve 2 ráno nebudete potmě vysedávat. A paradoxně je to právě garáž, kde se nacházejí pro zloděje velmi lákavé věci – kola, motorky, drahé nářadí, sekačky, lyže… A samozřejmě automobil, ve kterém dost často lidé nechávají peníze, mobil aj. Všechny tyto zmíněné věci jsou pro zloděje lehce zpeněžitelné v bazarech, a proto lákavější než obsah vašeho domu.

Zabezpečení vaší garáže by tedy mělo být stejně kvalitní a vhodně vybrané, jako u rodinného domu.

Nejspíše jste se již setkali s pojmem „tipař“. Je to člověk, který si tipuje vhodné místo pro vyloupení. Několik dní nepozorovaně tráví tím, že sleduje, co vlastníte za majetek (vidí vaši motorku, vidí vás přijíždět na kolech atd.). Kromě toho však také tipuje dostupnost k daným věcem. Pokud tedy uvidí, že máte kolem garáže například snímače pohybu, které rozsvítí světlo, mříže či kamery, váš majetek vyhodnotí jako hůře dostupný a raději půjde o dům dál. Co se tipařů týče, tak základní radou, jak jim práci neusnadňovat je, nenechávat otevřenou garáž, aby do ní každý kolemjdoucí mohl vidět.

Možnosti zabezpečení

Lze zjednodušeně říci, že existují 2 základní typy zabezpečení – elektronické a mechanické.

Mechanické zabezpečení vaší garáže je v podstatě vše, co ztíží nezvanému návštěvníkovi cestu dovnitř.

Základem jsou kvalitní bezpečnostní vrata. Vrata by měla být odolná, v případě dvoudvéřových navíc zajištěná ocelovými tyčemi. Součástí bezpečnostních vrat jsou i bezpečnostní zámky. Pokud máte starší typ vrat, pořiďte si bezpečnostní zámek zvlášť. Pozor na dálkové ovladače k otevírání vrat. Jedná se sice o velmi pohodlnou formu otevírání, ale takový ovladač vám může zloděj snadno odcizit, pokud zná vaše zvyky. V každém případě jsou právě automatická vrata bezpečnější variantou, protože mají své zabezpečení.

Dalším klasickým způsobem ochrany, který je zároveň tím nejúčinnějším, jsou vhodně zvolené bezpečnostní mříže. Nezapomeňte však zajistit veškerá přístupová místa do garáže. I malé okno se může stát vstupem pro zloděje. Do dveří se nejlépe hodí otvíravé či rolovací bezpečnostní mříže. Do oken naopak volte pevné mříže, které mají speciální ochranu vůči přeřezání a nedají se demontovat.

Uvnitř garáže je dobré na nejcennější věci použít bytelnou uzamykatelnou skříň, nebo například safety box.

Mechanické zabezpečení by mělo být o to kvalitnější, pokud se jedná o zabezpečení garáže bez dostupné elektřiny.

Elektronické kvalitní zabezpečení garáže je pak další formou, která ideálně doplňuje výše zmíněné mechanické. Slovo kvalitní bylo použito záměrně, protože na trhu se nachází mnoho různých kamer a alarmů, které se liší právě kvalitou. Je lepší investovat do dražšího elektronického zabezpečení než poté litovat, že na záběrech z kamer nebude nic vidět.

Kamera by měla být umístěna tak, aby byla těžko dostupná a zároveň snímala veškerý prostor. U kamer je důležitě zajištění proti přerušení snímání. Ideálně tedy nastavte propojení kamery a alarmu, kdy se v případě přerušení spojení spustí alarm. Další možností je pak více kamer, kdy jedna může být atrapa na odvedení pozornosti a druhá, lépe ukrytá, je určená ke snímání. Na instalaci si můžete troufnout sami, ale v zásadě je lepší si kamerový systém nechat nainstalovat od firmy.

Zabezpečení garáže pomocí GSM alarmu je pak další vhodnou variantou pro vaši garáž. Jedná se o bezdrátový alarm, který při zaznamenání neoprávněného vstupu odešle SMS zprávu až na 3 vybraná telefonní čísla.

Samostatně stojící garáž

Zabezpečení samostatně stojící garáže si zaslouží vlastní odstavec, protože u ní byste měli zabezpečení mít opravdu vhodně zvolené a kvalitní. Například u garáže u rodinného domu se jako vhodnou formou zabezpečení jeví alarm, který se spustí při neoprávněném vniknutí. V případě samostatně stojící garáže tento prvek ztrácí smysl.

Tyto aspekty je tedy třeba vzít v úvahu a samostatně stojící garáž řádně zabezpečit zejména mechanickými bezpečnostními prvky. U elektronických je pak vhodná kamera se snímačem pohybu, která se spustí ve chvíli, kdy zaznamená pohyb a o této skutečnosti vás bude informovat na váš mobilní telefon. Pokud je garáž ve větší vzdálenosti od vašeho bydliště, je vhodné si zaplatit například bezpečnostní agenturu, která by v případě obdržení informace o vniknutí dojela místo zkontrolovat.

Pojištění garáže

I přes veškeré snahy o zabezpečení garáže se samozřejmě může stát, že si zloděj najde cestu. Pro tyto případy je dobré mít sjednané pojištění vaší garáže. V případě, že je garáž součástí domu, je pojištěna společně s nemovitostí. V případě samostatně stojící garáže je nutné samostatné pojištění. Pojistit si můžete jak nemovitost (garáž), tak i věci uvnitř. Kvalitní zabezpečení garáže snižuje částku, kterou za pojištění budete hradit.

A já sám, vždycky sám

Některé z výše zmíněných tipů na zabezpečení garáže můžete zvládnout i sami. Stačí si nakoupit potřebný materiál a následně vše nainstalovat. Prostudujte si tipy a rady, jak si zabezpečit dům svépomocí. V tomto případě ale vezměte na vědomí, že se vám šetření může prodražit. Pokud nemáte zkušenosti například s instalací kamer a něco uděláte špatně, může se stát, že kamera nebude správně fungovat. Navíc pojišťovny si prvotně zjišťují právě to, zda bylo vše nainstalováno správně a odborně, takže by vám ani pojistku nakonec nemuseli proplatit.