Plastová okna v dřevěném designu nebo masivní dřevo?

Ať už plánujete výstavbu nového rodinného domu nebo jen rekonstrukci stávajícího bydlení za účelem snížení jeho energetické náročnosti a vyšší tepelné izolace, jsou okna jednou z nejdůležitějších součástí. Mají přímý vliv na tepelně-izolační vlastnosti domu i efektivitu jeho užívání. Každý ví, že dřevěné vzory v rodinných domech jsou velmi elegantní. Proto se vyrábí podlahy v dřevěných vzorech i nábytek z dřevotřísky imituje pravé dřevo. A dřevěná struktura sluší také oknům. Jak se tedy rozhodnout – dřevěná okna nebo okna plastová v imitaci dřeva?

Obě varianty mají své přednosti

Každý materiál má své charakteristické rysy a konstrukční předpoklady. Okna ze dřeva i z plastu znamenají také cenové rozdíly. PVC, ze kterého jsou vyráběna plastová okna, je levnějším materiálem, než masivní dřevo. Pokud si prohlédnete plastová okna ceník a také ceník oken dřevěných tak zjistíte, že plastová okna jsou podstatně levnější. Co se týče tepelně-izolačních hodnot, mohou oba druhy dosahovat stejných. Pokud budete chtít zjistit, který druh se bude do vašeho domu hodit lépe, kontaktujte výrobce, který má ve své nabídce oba druhy.

Kalkulace oken

Charakteristika plastových oken

Jak je všeobecně známo, tak okna z plastu jsou nejčastěji využívaným druhem oken na našem trhu. Zákazníky lákají především díky možnosti dosáhnout vysokého stupně tepelně-izolačních hodnot a jejich cena je stále velmi nízká. Alespoň tedy v porovnání s ostatními druhy. Okenní rámy jsou tvořeny několikakomorovými profily z tvrzeného PVC. Profily mohou mít široké spektrum barevného provedení i zastoupení mnoha druhů imitace přírodního dřeva. Dokonce i rám z vnější strany může mít jiné provedení, než rám uvnitř místnosti.

Plastová okna

Dřevo je pevnější a pomáhá větrat

Rámy pro dřevěná okna jsou tvořené masivními dřevěnými hranoly. Ty jsou v porovnání s plastovými profily mnohem pevnější a odolnější proti poškození. Navíc má dřevo jednu přirozenou vlastnost, kterou nemá plast ani hliník – dokáže dýchat. Dřevěná okna místnost „nezadusí“, ale napomáhají k jejímu přirozenému větrání. Co se může stát s interiérem, ve kterém se nedostatečně větrá se můžete dozvědět ZDE.

Dřevěná okna