Na balkoně jako v ráji – co by na něm nemělo chybět a jak ho zútulnit?

Kdo má dům se zahradou, nemusí podobné problémy řešit – má spoustu prostoru pro relaxaci, vysazování květin a plodin a může si užívat grilování i koupání. Spousta lidí ale bydlí v bytě a mají k dispozici jen balkon. Sice sní o tom, co vše by se na něm dalo dělat a jak by mohl být krásný, ale často nevědí, jak na to.

Někdo má obrovskou lodžii o dispozici třeba 15 metrů čtverečních, jiný má miniaturní balkonek, kam se sotva vejde židle a stolek. Spojovacím znamením balkonů ovšem bývá, že je sice chceme mít krásné a mít v nich oázu klidu a relaxace a zároveň z nich mít miniaturní zahrádku, ale nejčastěji na nich sušíme prádlo, maximálně dáme do truhlíku pár květin. A nebo si sem jdeme zakouřit. Přitom vysněná pohoda je na dosah, stačí jen si promyslet, co bychom si na balkoně přáli mít a vyrazit na nákupy.

Aromatické bylinky

Balkon může sloužit jako zdroj různých pochutin, které využijeme v kuchyni nebo při tvorbě alkoholických či nealkoholických nápojů. A rostlinky nám přitom dodají pocit klidu a pohody, bude to náš soukromý, provoněný zelený ráj uprostřed šedivého města. Na parapet i na zem se dají umístit truhlíky či květináče s bylinkami. Ať už máte balkon orientovaný na jih nebo na sever, vždy vám poroste petržel, pažitka, máta, meduňka nebo třeba šalvěj. Pokud máte na balkoně příliš ostrého slunce, je lepší umístit je na zem, třeba pod stůl nebo lavici. Přílišnou péči ale jinak nepotřebují, stačí je pravidelně zalévat odstátou vodou, která není příliš ledová, a dbát na to, aby nikdy nebyly vyprahlé. Můžete je i přihnojit, ale není to nutné. A po celou sezónu vám budou vhodnými pomocníky při vaření. Na podzim, když začnou mrazíky, můžete je přesunout dovnitř bytu, nebo je zlikvidovat, nasušit listy či zmrazit a na jaře vysadit nové.

balkon

Rajčata i papriky

I když máte jen malý balkonek, můžete na zábradlí pověsit truhlík a do něho vysadit cherry rajčata. Nepotřebují příliš prostoru a jsou vhodná i pro začátečníky, stačí je opět jen zalévat, přihnojovat a těšit se na bohatou úrodu lahodných rajčátek. Podobně můžete v truhlících a květináčích pěstovat malé odrůdy paprik, případně i různé chilli papričky. Kdo má k dispozici větší balkon, může si pořídit i klasické papriky a rajčata, případně další zeleninu, vysadit je jednotlivě do květináčů, zapíchnout k nim tyčku, aby se měly po čem pnout – a pak si jen užívat domácí zeleniny, která je nesrovnatelná s tou kupovanou.

Ráj květin

Na žádném správném balkoně by neměly chybět květiny. Závěsné truhlíky jsou ideálním řešením, případně se dají umístit do květináčů na zem, nebo si můžete na zdi přivrtat poličky. Vždy je akorát třeba řídit se tím, co která květina vyžaduje – některé snesou přímé slunce, jiné jsou vhodné spíš do stínu, takže se jim velmi daří na severně orientovaném balkoně (například gerbery). Klasikou, která nezklame, jsou muškáty, které dělají ozdobu od jara do podzimu. Ale výběr je obrovský a můžete si při koupi vybírat i velikost sazenic, nebo je zkoušet pěstovat ze semínek, ale to je třeba udělat hodně brzo zjara. Jinak jsou květiny obvykle nenáročné, spokojí se s čerstvou vodou, můžete jim přilepšit hnojivem. A pokud si potrpíte na různé dekorace, jsou květinové truhlíky ideálním místem, kam zapíchat větrníky, keramické postavičky a tak dále, abyste si připadali jako v pohádce.

Chytrý nábytek

Co by to bylo za balkon bez nábytku? Rostliny jsou sice jedna věc, ale chceme si tu především posedět, v klidu posnídat, vypít kávu, poklábosit s kamarádkou. Takže bez nábytku to nejde. Když máte velký balkon, můžete popustit uzdu fantazii i peněžence a koupit klidně velký stůl s několika židlemi nebo lavicemi, na ně měkké polštáře, na stůl nějakou dekoraci ve formě svíčky nebo lampičky a je to. Náročnější je situace, když máte jen skromný balkonek. I tady se ale dá kouzlit. Prodávají se malé, třeba i jen půlkruhové stolky, využít můžete skládacích židlí. Ty se dnes dělají z kvalitních materiálů, základně ze dřeva a železa, a když si k nim přidáte ještě měkký podsedák, také vám poskytnou požadované pohodlí. A navíc se při nepoužívání dají snadno složit a nepřekážejí.

Abyste si balkon opticky zvětšili a měli na něm více prostoru, je vhodné přidělat si na zdi různé poličky a věšáky, kaskádové police nebo mřížky, na které se dá lecos věšet či se do nich dají věci odkládat. Možností je nespočet a stačí se jen porozhlédnout po internetu nebo obchodních domech, případně se spousta inspirace dá načerpat z fotografií profesionálně navrhovaných balkonů. A nic vám nebrání udělat si z toho vašeho zašlého a málo používaného ráj na zemi, kde budete s chutí trávit většinu volných chvil.