Nikdo vám nemůže zakázat pít vodu z vaší studny nebo jiného zdroje. Ale musíte mít vždy na mysli, že pokud nejde o skutečně pitnou vodu, ale o vodu užitkovou, můžete si tím způsobit nejrůznější zdravotní problémy. Přitom i taková užitková voda se poměrně snadnou cestou může stát pitnou a lze ji tak využívat ke všem účelům – a ještě díky tomu výrazně ušetřit a neplatit zbytečně vodárnám.
Na začátek si řekněme, že pokud odebíráte pitnou vodu od nějakého dodavatele přes vodovody, jde o pitnou vodu, tedy takovou, která je určena ke všem účelům včetně pravidelného pití a vaření. Nesmí být znečištěná ani nijak zdravotně závadná, a proto je také před vpuštěním do vodovodů testována na přítomnost zhruba 200 škodlivých látek či jejich sloučenin. Ale nikdo neříká, že musí být stoprocentně kvalitní. Proto také pokud jste zvyklí na kohoutkovou vodu v Praze a přijedete-li do jiné části republiky, nemusí vám tamní voda chutnat. Může být mnohem více chlorovaná, mít poněkud železitou příchuť. Zkrátka voda pochází z různých zdrojů a podle toho se mění její složení, někde je tvrdá a někde třeba měkkáa tak dále. Na pití je dobrá pořád, ale zkrátka co dodavatel, to jiná pitná voda. Ale ať už je jakákoliv, vždy za ni musíme celkem hodně platit. Takže levná a dobrá varianta je udělat si vlastní zdroj pitné vody ze studny, pokud ji vlastníme.
Nejdřív rozbor
Prvním krokem by měl být rozbor vody. Stačí nabrat do vhodné nádoby (například PET lahev) vzorek vody a odeslat či odnést ho do specializované laboratoře. Tam ho otestují na přítomnost různých látek včetně toxinů a škodlivin a výsledky vám posléze pošlou. V tu chvíli máte jasný přehled, jakou máte vodu. Zaměřte se v rozboru především na tyto složky: dusičnany a dusitany a radioaktivní látky. Pokud se ve vodě objevuje i jen minimální množství těchto látek, nepijte a zvlášť ji nedávejte dětem, těm by mohla velmi ublížit.
Myslíte si, že se ve vaší vodě tyto škodliviny nemohou objevit, protože studna je přece čistá a nepřitéká do ní nic špatného? Jste na omylu. Studny se plní podzemní vodou a v dnešní době, kdy se všude používají průmyslová hnojiva, se mohou kvůli dešťům jejich dusíkaté složky z polí spláchnout hluboko do půdy a vniknou až do podzemních vod a tudy se dostanou do studní. Radioaktivní látky se do nich mohou zase dostat tak, že když voda protéká různými horninami, může narazit i na horniny s uranem, radonem a dalšími radioaktivními prvky, které se do ní také mohou uvolňovat. Totéž platí i o železitých složkách, které způsobují, že voda je velmi tvrdá a není tak vhodná do domácnosti – usazuje se z ní takzvaný vodní kámen, který zanáší pračky, myčky, varné konvice, kávovary, topná tělesa, kotle a další spotřebiče, které může nakonec úplně zničit.
Řešení existuje
Pokud vám rozbor ukáže, že vaše voda je dokonale čistá, nemusíte s ní už jen zalévat zahrádku. Díky vybudování rozvodů ji můžete používat i běžně v domácnosti, vařit z ní a pít ji. A když rozbory ukážou, že ve vodě je něco, co lidem škodí? I to se dá vyřešit.
Pokud je voda tvrdá, můžete si pořídit přístroj na změkčování vody (například AquaSoftener), který se dá snadno napojit na vstup vodovodních rozvodů do domu a díky speciálním filtrům
vychytává vápník a hořčík, které nahrazuje neškodným sodíkem. Přitom stačí jen jednou za čas doplnit filtrační směs a přístroj funguje sám dlouhá léta a bez vašich starostí. Ale existují i různé jiné alternativy na změkčování vody, i když jejich funkčnost není stoprocentní, případně jsou změkčovače, které se používají výhradně v průmyslové výrobě a nejsou vhodné do domácností.
Druhá možnost je, že se ve vaší studni našly dusičnany a dusitany. Takovou vodu můžete používat úplně na všechno, ale nesmí se konzumovat. Limit dusičnanů pro pitnou vodu je 50mg/l, pro kojence se doporučuje jen 15mg/l. Pokud jich je víc, lze si koupit přístroj, který dusičnany odstraňuje. Není příliš velký a podobně jako výše zmiňovaný AquaSoftener se nainstaluje na přívod vody do domu. Jeho chod je bezobslužný, náklady na jeho provoz jsou minimální a životnost je až 15 let. Vychytává dusíkaté složky a voda se tak stává zase pitnou a bezpečnou pro naše zdraví.
Třetím problémemem je obsah radioaktivních látek ve vodě. Pokud se takové najdou, rozhodně vodu nepijte ani se s ní nesprchujte a nevařte z ní. Jakmile ji vypustíte z kohoutku, radioaktivita se uvolní do okolního prostředí. A i když obsah látek může být velmi nízký, při častém uvolňování do vzduchu dochází k ozařování osob. Na pomoc byste si měli zavolat odborníky, kteří se pokusí radioaktivitu z vody odstranit. Existují i přípravky a přístroje, které dokážou radioaktivitu snížit, ale obvykle ji zcela neodstraní.
Péče o vodu
Máte vodu v pořádku, koupené vhodné přístroje k její úpravě, domácí vodárna funguje a v pohodě užíváte vodu ze studny místo té „kupované“ od vodáren? Pak je ještě nutné dbát na to, aby byla vaše voda stále kvalitní. Což znamená, že byste si ji jednou za čas měli nechat preventivně opět otestovat. A klidně i jednou do roka studnu vydezinfikovat, případně ji vyčistit, pokud se v ní objevuje kal. Pakliže to zanedbáte a kalu je ve studni hodně, nejen, že se jím může voda kontaminovat, ale může vám zničit i čerpadlo. Pokud se o vodu ale budete dobře starat, odvděčí se vám svou kvalitou a dobrou chutí, která je nesrovnatelná s tou obecní.