Voda v příštím roce zdraží až o 8%

Podle hrubých odhadů vodárenských společností vzroste v příštím roce cena vody v průměru od 6 do 8mi procent. Některé společnosti ceny bez DPH zveřejnili již nyní a vyčkávají, zda dojde ke zvýšení sazeb DPH ze 14 na 15%. To bude záležet na tom, zda bude přijat vládní daňový balíček, který poslanecká sněmovna schválila 7. listopadu 2012. Balíček zvyšuje obě sazby DPH na 15 a 21%. 

Balíček též omezuje výdajové paušály živnostníků a zvyšuje zdanění vysokých příjmů. Přesné ceny vody v jednotlivých krajích a městech budou ještě předmětem vyjednávání a měly by být známy již na konci listopadu. Výši cen ovlivní několik faktorů.

Cena vody tekoucí z vodovodu je však stále zhruba stokrát levnější než voda balená. Zajímavostí je, že spolu s nárůstem cen vody, klesá i její spotřeba, která se během posledních pěti let snížila přibližně o 10%. Jedna osoba tedy denně spotřebuje necelých 90 litrů vody. Klesla též i spotřeba vody v podnicích a to přibližně o dva litry/osoba/den.

Poslední výrazné zdražení vody u nás proběhlo v 90. letech minulého století. Od té doby se začlo s vodou šetřit. Lidé přemýšlejí před tím, než pustí kohoutek a zároveň se snaží kupovat i méně energeticky náročné spotřebiče. Úsporné splachování se stalo již běžnou praxí. Spotřeba vody se snižuje i v zemědělství a stále více lidí využívá vlastní studny nebo zahradní vrty s kombinací s domácí vodárnou. Ekonomicky zajímavé může být i využití dešťové vody, které může snížit spotřebu vody až o padesát procent.

Ceny vodného a stočného 2011/2012

Zdražení vody v Praze

Město Praha chce převzít asi desetinu vodohospodářské infrastruktury od francouzské společnosti Veolia a na začátku roku 2012 by chtěla provozovat vlastní vodní zdroje v Káraném. Tyto změny bypodle magistrátu neměly mít vliv na cenu vody.

 

 

 

 

4 thoughts on “Voda v příštím roce zdraží až o 8%

Komentáře