Podle hrubých odhadů vodárenských společností vzroste v příštím roce cena vody v průměru od 6 do 8mi procent. Některé společnosti ceny bez DPH zveřejnili již nyní a vyčkávají, zda dojde ke zvýšení sazeb DPH ze 14 na 15%. To bude záležet na tom, zda bude přijat vládní daňový balíček, který poslanecká sněmovna schválila 7. listopadu 2012. Balíček zvyšuje obě sazby DPH na 15 a 21%.
Balíček též omezuje výdajové paušály živnostníků a zvyšuje zdanění vysokých příjmů. Přesné ceny vody v jednotlivých krajích a městech budou ještě předmětem vyjednávání a měly by být známy již na konci listopadu. Výši cen ovlivní několik faktorů.
Cena vody tekoucí z vodovodu je však stále zhruba stokrát levnější než voda balená. Zajímavostí je, že spolu s nárůstem cen vody, klesá i její spotřeba, která se během posledních pěti let snížila přibližně o 10%. Jedna osoba tedy denně spotřebuje necelých 90 litrů vody. Klesla též i spotřeba vody v podnicích a to přibližně o dva litry/osoba/den.
Poslední výrazné zdražení vody u nás proběhlo v 90. letech minulého století. Od té doby se začlo s vodou šetřit. Lidé přemýšlejí před tím, než pustí kohoutek a zároveň se snaží kupovat i méně energeticky náročné spotřebiče. Úsporné splachování se stalo již běžnou praxí. Spotřeba vody se snižuje i v zemědělství a stále více lidí využívá vlastní studny nebo zahradní vrty s kombinací s domácí vodárnou. Ekonomicky zajímavé může být i využití dešťové vody, které může snížit spotřebu vody až o padesát procent.
Ceny vodného a stočného 2011/2012
Zdražení vody v Praze
Město Praha chce převzít asi desetinu vodohospodářské infrastruktury od francouzské společnosti Veolia a na začátku roku 2012 by chtěla provozovat vlastní vodní zdroje v Káraném. Tyto změny bypodle magistrátu neměly mít vliv na cenu vody.
Voda je drahá už tak. Asi vykopu studnu, koupím domácí vodárnu a budu mít vystaráno.
Pokud má člověk zahradu, kde může studna být, určitě bych byl taky pro. Ale ve městě těžko.
Kdo to má furt platit?
No ve městě je to docela problém.