Z jakého materiálu pořídit okna?

Otázkou materiálu pro okna se zabývá při rekonstrukci nebo stavbě nového domu mnoho lidí. V dnešní době již ale nemusí probíhat velké dilema jako ještě před pár lety, jelikož oba typy oken, ať už dřevěné nebo plastové nemají zas tak mnoho rozdílů a finální volba bývá velmi často spíše otázkou konrétního vkusu.Dřevěná okna byla ještě donedávna standardem pro všechny. Dnes v době oken plastových se vyznačují hlavně vyšší cennou, kterou zaplatíte při pořízení. Co se týče propustnosti tepla, plastová i dřevěná jsou na tom podobně. Při údajích o propustnosti vzduchu jsou však plastová okna pěkně pozadu. Dřevo vzduch propouští pochopitelně lépe a stavba pak může „dýchat“. Propustnost ovlivňuje i kvalita skel.

Plastová okna přináší oproti dřevěným úsporu financí hned v začátku. Plastová okna mají stále stejnou barvu, vůbec nepropouští vzduch a jejich životnost je obrovská. Pokud je hlavní kritérium pro výběr cena, vyberte okna plastová. Další výhodou plastových oken je, že nepotřebují téměř žádnou údržbu a je u nic většinou širší nabídka skel, které mají třeba i protislunečné vlastnosti.

Dřevěná okna nejsou již rozhodně z jednoho kusu dřeva, ale jsou vyrobena a slepena z několika vrstev, což zabraňuje jejich deformaci vlivem podmínek, ve kterých okna fungují. I dnes je to ale stále tak na 90%. Každopádně pokud máte dům na horách, nebo na větrném kopci, dejte přednost oknům plastovým. U dřevěných by časem mohla jít dolu barva.

3 thoughts on “Z jakého materiálu pořídit okna?

  1. Dobrý den, buď kupte nové dveře nebo zkuste nějakou izolaci. Televize je problém, protože zvuk z ní vycházející je na frekvenci,která je často slyšet i přes zeď. Já bych koupil mohutnější dvěře a přes ně prostě přidělal tlustý molitan, po celé délce. Min 10cm. Pár stovek to stát může. Ale zaručeně to dost pomůže. Nebo je taky možné sousedům rozbít hubu.

Komentáře