Řada lidí řeší velmi palčivou otázku – je výhodnější používat vodu z obecního vodovodu nebo je lepší pořídit si studnu? Jaká nám hrozí rizika, jak se pozná nekvalitní voda, jak se dá vyčistit a hlavně – kolik to celé stojí? Podívejme se proto podrobněji na možné zdroje vody pro domácnost a jejich výhody a nevýhody.
Začněme klasickou vodou z vodovodního řadu, jakou využívá drtivá většina lidí. Třeba obyvatelé měst většinou nemají na výběr a obvykle ani netuší, jaká voda jim teče z kouhoutku, odkud se bere a co vše obsahuje. Navíc za ni musí platit tolik, kolik si dodavatel zrovna řekne. Nelze tvrdit, že běžná voda je nějak špatná, naopak, je pečlivě čištěna a nesmí obsahovat žádné škodliviny a chemikálie. Přesto nám může leckdy přivodit různé problémy – od zanášení vodním kamenem až po řešení situací, když nám vodu na několik hodin prostě „vypnou“.
Čistá, ale s chlorem a tvrdá
Nejčastějším problémem, na který si lidé stěžují, je silná chlorovanost pitné vody. Přítomnost chloru je v ní bohužel nutná, protože ničí veškeré bakterie, řasy a další škodlivé látky. Takže voda je pak vhodná k pití, vaření i dalším účelům. Jenže mnozí nemají rádi její chuť a i podivně bělavá barva spíš odrazuje. Pak se není čemu divit, že spousta lidí dává v pití přednost kupovaným minerálkám.
Další nevýhodou je, že pokud máte vodu z obecního vodovodu, neznáte její kvalitu a hlavně tvrdost. Pokud je voda příliš tvrdá, neboli když obsahuje zvýšené množství v ní rozpuštěných minerálních látek, postupem času způsobí ve všech spotřebičích, ale i samotném potrubí, usazování vodního kamene. A ten může zničit pračku, myčku i varnou konvici. Takže je nutné vodu si doma samostatně změkčovat.
Na to existuje celá řada nejrůznějších metod – od poněkud šarlatánského změkčování pomocí magnetů, přes reverzní osmózu, kdy si z vody uděláte v podstatě destilovanou, až po hojně využívanou iontovou výměnu. Poslední jmenovaná je nejkvalitnější a nejžádanější, protože stačí zakoupit a připevnit na začátek vodovodního potrubí speciální přístroj a v něm pak automaticky dochází k vychytávání „tvrdých“ kationtů vápníku a hořčíku a jsou nahrazovány neškodnými ionty sodíku. Voda je pak měkká a dá se využívat na vše od pití po zalévání květin. Takovou službu vám prokáže třeba úpravna vody AquaSoftener nebo jeho alternativy dostupné na trhu.
Studna ušetří peníze
Je tedy vůbec k něčemu, když si pořídíme studnu? Ano. V první řadě tak výrazně ušetříte. Nemusíte platit za využívání „cizí“ vody, ale máte na zahradě vlastní zdroj. Je nutné akorát počítat s prvotními náklady na vykopání studny, případně vyčištění stávající, a cenu za otestování kvality vody v certifikované laboratoři, ale dál už vás žádné poplatky nečekají. Stačí, když do studny dáte vhodné čerpadlo a napojíte ji na domovní vodovodní rozvody – vodu máte pak vždy k dispozici.
Nutno ale předem říci, že cena za vytvoření studny není nízká. Může se vyšplhat až na 100 000 korun, podle toho, jaký typ studny chcete, jak hlubokou a tak dále. Navíc nikdo předem neví, jak hluboko na vašem pozemku je podzemní voda. A pokud máte za plotem pole, je velmi pravděpodobné, že voda bude znečištěná. To je totiž častým problémem studní – vodu máte sice levně, ale v drtivé většině případů se nedá pít.
Škodliviny ve studni
Největším nepřítelem všech studní jsou dusičnany ve vodě a dusitany. Ty se do podzemní vody dostávají v důsledku používání umělých hnojiv na polích, kdy jsou hnojiva vstřebána do půdy a dostávají se do vody. Lidské tělo si sice s dusičnany dokáže poradit, ale jen s jejich určitým množstvím. Riziko hrozí zejména kojencům.
Stejně tak se může stát, že se vám ve studni namnoží bakterie, vznikne zákal nebo se voda zkazí. Pokud je studna kvalitně udělaná, nemělo by k tomu dojít. Když se to přesto stane, nic není ztraceno. Akorát veškerou vodu musíte vyčerpat a pak studnu ručně vyčistit pomocí sava a dalších čisticích prostředků.
Tvrdá se dá změkčit
Kvalitu vody ze studny vám mohou prozradit testy ve specializovaných laboratořích. Pokud odhalí třeba dusičnany, neměli byste vodu pít, ale klidně ji můžete používat na zalévání, splachování, mytí a podobně. V tom případě je ideální ponechat si i přípojku k obecnímu vodovodu a na pití a vaření využívat chemicky ošetřenou vodu.
Může se taktéž stát, že voda z vaší studny bude tvrdá nebo v ní bude obsaženo třeba i železo či mangan. A jak jsme již výše popisovali, taková voda vám může nadělat spoustu škod. Proto je vhodné i v tomto případě pořídit přístroj na změkčování vody, jakým je AquaSoftener a podobné, který vám zajistí, že vaše voda bude nejen kvalitní a chutná, ale i měkká a neškodná.