Areál českobudějovického výstaviště má novou zajímavost. Od konce dubna zde roste experimentální rodinný dům. Ojedinělá stavba, kterou realizuje společnost HELUZ cihlářský průmysl, vyroste během následujících cca 12 měsíců v první cihelnou pasivní stavbu v Čechách.
Stavební práce započaly koncem dubna, hrubá stavba by měla být hotova v srpnu 2012. Dvoupodlažní rodinný dům bude stavěn jako výzkumný a monitorovací objekt z pohledu tepelnětechnické funkce stavby. Budou zde probíhat měření a zkoumání chování prostředí stavby a sledování spotřeby energie v objektu. Na jaře 2013 by měl být dům zkolaudovaný, přičemž v areálu výstaviště zůstane minimálně po dobu následujících šesti let.
Stavba s nízkou energetickou náročností bude svým architektonickým řešením odpovídat dvoupodlažnímu rodinnému domu. Vzhledem k cíli vystavět cihelný dům v pasivním standardu, budou v průběhu stavby využity inovační stavební materiály a postupy. Nadstandardní je již např. realizace železobetonové základové desky, která je od štěrkového podloží izolována 30centimetrovou tepelněizolační vrstvou z hutněného násypu pěnového skla Refaglass. Obvodové zdivo tloušťky 500 mm je navrženo z broušených cihelných bloků HELUZ Family 50 2in1 s integrovanou tepelnou izolací, které již získaly několik významných ocenění na veletrzích a výstavách. Na realizaci stavby se budou podílet i další známé firmy, jako např. Recifa, Cemix, SIKO, Atrea, Sulko, Schneider Electric a další.
Zdroj tepla a teplé vody bude tvořit integrovaný zásobník tepla v kombinaci se solárními kolektory a s podporou fotovoltaických panelů. Ve vnitřních prostorách domu budou instalována topná tělesa a podlahové vytápění. Nebude chybět ani rekuperační jednotka se střední účinností 85 %, která zajistí nízkou potřebu tepla na vytápění, splnění hygienických limitů na větrání a optimální mikroklimatické podmínky pro bydlení.
Cílem projektu je testování možností tepelnětechnických vlastností cihelných materiálů v kombinaci s používanými technologiemi pro domy s nízkou energetickou náročností v praxi. Projekt je realizován za finanční podpory z prostředků státního rozpočtu prostřednictvím Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.
Zájemci o prohlídku stavby přímo v areálu výstaviště se mohou objednat na stránkách http://dum-budoucnosti.cz/kontakt. Na webu budou také pravidelně zveřejňovány komentované fotografie z výstavby.
Jo ten bych taky chtěl
Si kup, dneska už to není tak drahé.