Prodej bytů v Praze zůstává na slušné úrovni

Ačkoliv česká ekonomika začíná znatelně zpomalovat, existují oblasti v národním hospodářství, které si neustále udržují slušná prodejní čísla. Tak například za loňský rok se v Praze prodalo přes 3400 bytů. Tento rok, ačkoliv by měl být krizovým, by počty prodaných bytů v Praze měly minimálně stagnovat. S ohledem na citlivost nemovitostního sektoru vůči kondici reálné ekonomice se jedná o velmi zajímavé údaje.

Developeři prodávající nové byty

Nárůst prodejů hlásí především developeři. Ti v rámci různých projektů prodávají dokonce o 15% více bytů než loni. Poptávka neustále roste v městském obvodu Praha 10. Byty na Praze 10 jsou dle realitních agentů nejvíce žádaným zbožím, které jde velmi rychle na odbyt. Také byty na Praze 5 patří mezi velmi vyhledávané. Oběd dvě lokality mají totiž jedno společné. Developeři zde rozjíždí mnoho nových projektů, budují nové čtvrti. Jedná se o nová a čistá místa.

Nízké úrokové sazby

To, že o nové byty v Praze je obrovský zájem, není nic neobvyklého. Trh s hypotékami prožívá velké oživení, když průměrný úrok na hypotéce se pohybuje okolo 3% p.a.. Mnoho pražských rodin se tedy rozhodlo splnit si svůj sen, neboť tak nízké úrokové sazby na hypotečních úvěrech tu ještě nebyly. I tento faktor má za následek fakt, že během léta byla na Praze 10 prodána stovka bytů. K tomu je zapotřebí přičíst rozprodání nových bytů na Praze 9, kde se během podzimu dokončí několik developerských projektů. Takže některé realitky dokonce odhadují, že prodej bytů v Praze vykáže mírný nárůst oproti loňskému roku.

Rozprodávání rozpracovaných projektů

Pravdou však zůstává, že poprávka po bytech na Praze 10 nebo Praze 5 zůstává vysoká. Většina rozestavěných domů je rozkoupena dřív než je řádně zkolaudována. Pro developery, kteří po roce 2008 zažívají těžké časy, je to jedna z mála dobrých zpráv. Situace je totiž diametrálně odlišná u nových a starých bytů. Zatímco nové byty v rezidenčních čtvrtích jsou rozebrány během několika měsíců, staré byty se prodávají až po několikerém snížení ceny. Nové byty na Praze 9, 10 a 5 tak nadále budou táhnout nabídku nových bytů v Praze.

Situace není všude stejná

Je velmi zajímavé, že i v rámci Prahy lze nalézt obrovské rozdíly v poptávce bytů. Tak například o byty na Praze 10 nebo byty na Praze 5 je třikrát větší zájem než o byty na druhém konci Prahy. Zde se byty se srovnatelnou podlahovou plochou prodávají i o statisíce levněji. Jde přitom o byty srovnatelného stáří a kvality. Je zde tedy vidět, že oblasti Britské čtvrti nebo Nad Přehradou jsou velmi oblíbenými lokalitami a obyvatelé Prahy si za nové byty v těchto lokalitách rádi připlatí.

3 thoughts on “Prodej bytů v Praze zůstává na slušné úrovni

Komentáře