Na budovách musí být nově energetické štítky

Ano je to tak. Od prvního ledna platí novela zákona o hospodaření s energií, která nařizuje mít na nemovitosti umístěň energetický štítek. Kdo tak neučiní, může dostat i velkou pokutu. Prováděcí vyhláška k zákonu začne platit od prvního dubna. Energetické štítky mohou přijít majitele domu i na několik desítek tisíc korun a tak vyvolávají na veřejnosti velmi smíšené reakce.

Koho se povinnost energetických štítků týká?

Energetické štítky musí podle nového zákona zajistit stavitelské firmy, majitelé nemovitostí či společenství vlastníků na nových budovách. Energetické štítky je nutné zajistit i při přestavbách a prodejích bytů. Povinnost energetických štítků se zatím netýká staveb, jejich plocha je menší než 50 metrů čtverečních a též objektů určených pro rodinnou rekreaci.

Pokud jde jen o pronajímání částí nemovitostí, tak zde platí štítková povinnost až od roku 2016. Současné budovy mají štítky dostávat pozvolna.

Energetický štítek = průkaz energetické náročnosti budov

Energetické štítky si vyžádala směrnice EU a mají informovat případné zájemce o nemovitost o spotřebě energií a ve finále tak vést k úsporám.

Průkaz energetické náročnosti obsahuje dvě části

  1. První část je textová a jsou na ni všechny informace, které se týkají energetické náročnosti budovy.
  2. Druhá část je grafická a jsou zde vyjádřeny všechny důležité záznamy týkající se energetické náročnosti budovy.

Tento průkaz slouží jako doklad o splnění energetické náročnosti budovy, jenž je dána zákonem. Využívat se bude při pronájmu či koupi nemovitosti, kdy bude jedním z parametrů při výběru požadované nemovistosti kupcem.

Průkazy vydává energetický specialista, který musí mít oprávnění od ministerstva průmyslu a obchodu.

Co se týče cen, které majitelé budov za štítek zaplatí,pohybuje se cena od pěti do deseti tisíc. Pro bytové doby už musí majitel sáhnout do kapsy až pro několik desítek tisíc korun.

Video a další info zde.

 

Komentáře