Klesající úrokové sazby podporují prodej bytů v Praze

Situace na trhu s hypotékami velmi výrazně promlouvá do realitního trhu v Praze. Ten se po jistém útlumu opět probouzí. Prodeje bytů v Praze se neustále drží na velmi slušných číslech a to i přes zhoršující se údaje, které přicházejí z domácí ekonomiky. Developeři navíc hlásí pokračující výstavbu nových bytů v rezidenčních projektech. Zdá se tedy, že snaha centrální banky podpořit stavební trh má své výsledky.

Nejvíce nabízených bytů v Praze lze nalézt v městské části Praha 9. Počet volných bytů na Praze 9 se pohybuje okolo 2000. Mezi zajímavé oblasti patří dále Praha 4, 5 a 10. Dle vyjádření mnoha developerů se jedná o velmi atraktivní lokality, ve kterých se neustále budou stavět nové byty. Odhaduje se přitom, že v celé Praze je na prodej zhruba 7000 bytů. Loňský rok se přitom v celé Praze prodalo přes 3400 bytů. Většina z toho byly právě novostavby. Po velmi vlažném startu se začínají zlepšovat i odhady pro rok 2012. Ten aktuální předpovídá v Praze 3300 prodaných bytů.

Není nic neobvyklého, že nejvíce se v Praze prodávají nové byty. Byty, jež mají dva a více let po kolaudaci, se prodávají velmi obtížně a prodávající musí přistoupit k výrazné slevě. Obecně přitom platí, že nejvíce nových bytů se v Praze prodá během fáze probíhající výstavby. Tedy v okamžiku, kdy většina bytů nemá ještě všechny čtyři zdi. To vše se děje v situaci, kdy převis nabídky nových bytů nad poptávkou je téměř dvojnásobný. Podle odborníků z realitních kanceláří se však jedná o naprosto zdraví jev. Udržuje se totiž vysoká poptávka po kvalitním bydlení, což je známka zdravého prostředí.

Nové byty v Praze dál potáhnou  

Pražané však stále nemají dost. Realitní agenti neustále reportují, že nové byty jsou v Praze během několika měsíců rozebrány a developeři připravují jeden projekt za druhým. Úrokový hypoindex na úrovni 3,34 % dává mnoha obyvatelům Prahy zapomenout na každodenní starosti a přesvědčí je do nákupu vysněného domova. Přitom centrální bankéři nemají v plánu zvyšovat úrokové sazby. Je tedy velmi pravděpodobné, že poroste počet nových hypoték a s ním i zájem o nové byty v Praze.

Praha těží z dobré ekonomické situace v regionu

To, že Praha je spíše výjimkou na trhu bydlení, potvrzují i někteří ekonomové. Ti považují za vcelku logický trend zvyšující se prodeje bytů v Praze. Praha totiž těží ze své ekonomické síly. Nezaměstnanost na úrovni 4% dává regionu silný finanční impuls. Je tedy více než pravděpodobné, že pokud se nestane něco mimořádného, porostou prodeje bytů v Praze i v roce 2013. Praha tak zatím vychází poměrně nedotčená z přicházejícího ekonomického útlumu. Neboť v jiných regionech dochází k celoročnímu propadu prodejů nemovitostí o desítky procent.

One thought on “Klesající úrokové sazby podporují prodej bytů v Praze

Komentáře