Díky rozvoji internetového prostředí není dnes složité zaregistrovat byt k pronájmu na portále k tomu určeném a najít si poměrně rychle nájemníka. Čím dále častěji tak odpadá prostředník v podobě realitních kanceláří. Na co ale nesmíme zapomínat a proč je někdy lepší pronajímat s pomocí realitní kanceláře?
Peněžní odměna pro realitní kanceláře
Stejně jako jakékoliv jiné služby i pomoc realitní kanceláře samozřejmě stojí peníze. Zpravidla se jedná o částku ve výši jednoho měsíčního nájmu. Tuto částku nicméně uvidíte velmi často v inzerát napsanou hned vedle kauce, takže ji ve finále zaplatí nájemce, nikoliv pronajímatel. Nájemce tak ještě před nastěhováním musí zaplatit částku ve výši 3 měsíčních nájmů. Výhoda pro pronajímatele je ta, že se tímto vyfiltrují méně movití zájemci, nehrozí tak tolik neplacení nájmu v pozdějších měsících.
Časová investice
Zařídit pronájem bytu je také velmi časově náročné. Jen si vemte kolik věcí se musí zařídit: nafocení bytu, cenotvorba a tvorba atraktivního inzerátu, příprava smluvních podkladů, komunikace se zájemci, předávací protokoly a další administrativa. Kromě toho, že s realitní kanceláří proběhnou tyto činnosti několikrát rychleji, se také můžete těšit z toho, že víte, že všechny náležitosti byly provedeny pečlivě a precizně. Přeci jen je to jejich denní chléb.
Špatná volba realitní kanceláře
Technicky jsme si v předchozích řádcích vyjmenovali jen samé výhody, nicméně pořád existuje jeden velký strašák, který některé pronajímatele od spolupráce s realitními kancelářemi úplně odrazuje. Je tím špatný možný výběr. Pokud se tedy rozhodnete pro realitní kancelář, ujistěte se, že působí v oblasti, ve které byt pronajímáte. Například pro pronájem bytu v Mladé Boleslavi se první ujistěte, že to makléř v případě potřeby blízko. Zkontrolujte také reference daného makléře a domluvte si nezávaznou schůzku, kde získáte více informací o průběhu pronájmu.