Sušička na prádlo je bezesporu velmi užitečným pomocníkem v domácnosti, díky kterému prodloužíte životnost vašeho oblečení, odpadne vám problém s umístěním sušáku a prádlo bude příjemně hebké. Než se však pustíte do hledání specifických parametrů, jakými jsou žádané funkce či energetická třída, musíte si odpovědět na 4 základní otázky.
Jaký rozměr sušičky vybrat?
Zde bude záležet na možnostech vašeho bytu. Standardní rozměry sušičky bývají 85 x 60 x 60 cm (v x š x h). Tyto typy jsou vhodné pro rodiny s dětmi, kde se počítá s větším množstvím prádla. Pro ty z vás, kdo nemají v bytě moc místa, je zde sušička prádla úzká. Tyto sušičky jsou oproti standardním užší, jejich šířka se pohybuje mezi 45-50 cm. Případným problém s místem vám pomůže vyřešit mezikus, díky kterému můžete pračku a sušičku postavit bezpečně na sebe a nemusíte hledat užší typy.
Jaký způsob umístění chcete?
Běžnějším typem jsou volně stojící sušičky na prádlo, které poté postavíte kamkoliv v bytě. Oblíbená je však i vestavná sušička prádla, avšak zde je třeba počítat s tím, že u těchto typů je na trhu omezenější výběr.
Jaký typ sušičky?
Bude to kondenzační sušička prádla nebo ventilační sušička prádla? Rozdíl mezi nimi je ve způsobu, jakým je odváděn horký vzduch. Kondenzační sušička prádla má tu výhodu, že nemusíte řešit vývod pro horký vzduch. Ten se totiž kondenzuje uvnitř sušičky. Horký vzduch v sušičce na sebe váže vodní páru, ochladí se a přemění na vodu. Voda se uloží do kondenzační nádoby, pokud je sušička prádla bez připojení na odpad, nebo je vyvedena do odpadu.
Ventilační sušička vyžaduje tzv. výfukovou trubici, která vede ven z domu, a tedy ji nelze umístit do každé domácnosti. Tyto sušičky nasají vzduch, který následně ohřejí. Tento vzduch nasaje vlhkost a vyjde zase ven výfukovou trubicí. Jsou vhodné například do prádelny. Možná vás teď napadá otázka, proč by si někdo pořizoval tento typ sušičky domů. Je totiž energeticky úspornější.
Jaké zvolit čerpadlo?
Sušička prádla s topným tělesem nevyužije zbytkové teplo a vzduch musí být opětovně ohříván topným tělesem, což vede k větší spotřebě elektřiny. Její výhodou je nižší pořizovací cena a kratší doba sušení.
Sušička prádla s tepelným čerpadlem má až trojnásobně nižší spotřebu, protože plně využívá i zbytkové teplo a vrací jej znovu do okruhu. Její pořizovací cena je však oproti předchozí vyšší.
Co kombinovaná sušička?
Na závěr je důležité zmínit ještě jeden typ sušiček – kombinované s pračkou. Nespornými výhodami jsou pořizovací cena, úspora místa a skutečnost, že nemusíte prádlo přesouvat z pračky do sušičky. Je však lepší mít oba spotřebiče zvlášť. Dle techniků spravujících domácí spotřebiče je u těchto kombinovaných větší riziko poruchy. Zároveň si nemůžete v případě potřeby vyprat další várku prádla, než se vám usuší prádlo.
Pokud se rozhodujete mezi koupí dvou spotřebičů nebo oddělené pračky a sušičky, může vás zajímat i článek Jak vybrat automatickou pračku.
Výběr dle parametrů
Poté, co jste se rozhodli pro určitý typ sušičky na základě výše zmíněných informací, přichází na řadu výběr dle parametrů. Sem patří energetická třída, třída účinnosti sušení, kapacita, hlučnost či displej sušičky.
U energetické třídy platí to samé, jako u kteréhokoliv jiného spotřebiče – je lepší si připlatit za nejvyšší energetickou třídu A. Ačkoliv zaplatíte vyšší cenu, tak poté ušetříte na energii a nakonec se vám vložené peníze vrátí na nižší spotřebě. U energetické třídy došlo v březnu 2021 ke změně označení. Dřívější označení A+++ nyní odpovídá třídě A, nejméně úsporné výrobky jsou značeny písmenem G.
Třída účinnosti sušení se označuje písmeny A až G a označuje účinnost kondenzace. Písmenem A jsou označeny sušičky, které suší nejlépe.
U kapacity vycházíme hlavně z toho, kolik osob s námi žije v domácnosti. Kapacita sušiček se pohybuje mezi 3-8 kg. Pro člověka, který žije sám, by stačila kapacita 3 kg, ale doporučuje se koupit větší, kdyby chtěl sušit prádlo o větším objemu (například deku). Kapacita 6 kg je pak vhodná pro dvoučlenné domácnosti. Rodiny s dětmi by měly kupovat největší možnou kapacitu sušičky.
Hlučnost se vám nyní možná zdá jako zbytečný parametr, ale věřte, že často budete sušit v noci a hlučná sušička vám brzy může velmi vadit. Hlučnost sušiček se pohybuje kolem 65 dB a dle toho se při výběru můžete řídit. Pod 65 dB budete mít jistotu, že chod sušičky bude tichý. Naopak čím vyšší bude číslo nad rámec 65 dB, tím hlučnější bude.
Intuitivní ovládání přes dotykový displej vám velmi usnadní nastavení vhodného programu.
Funkce pro snadnější život
Sušičky se kromě výše zmíněného liší i nabídkou funkcí. Jedná se dost často o maličkosti, které vám ale usnadní každodenní fungování.
Například dětský zámek jistě ocení každá maminka, která ví, co dokáží děti na spotřebičích přenastavit, když se nedíváme.
Odložený start je další z funkcí, kterou jistě velmi oceníte. Není totiž moc dobré nechávat prádlo v sušičce po skončení cyklu. Takto si nastavíte cyklus tak, abyste byli u jeho ukončení.
Funkce na snížení zmačkání prádla je také velmi užitečná, protože minimalizuje zmačkání sušeného prádla.
Osvětlení bubnu při otevření sušičky po ukončení cyklu je velmi užitečné, protože díky tomu vidíte lépe dovnitř, a můžete tak zkontrolovat, že v ní nic nezůstalo.
Zvuková signalizace ukončení cyklu vás upozorní na to, že je třeba sušičku vypnout a vyndat prádlo. Velmi užitečné je, pokud tato funkce jde vypnout – např. v případě, že sušíte v noci a nechcete být poté vzbuzeni signalizací. Vzhledem k tomu, že se doporučuje prádlo vytáhnout co nejdříve, bývají signalizace u sušiček delší a naléhavější než například u praček.
Jak prodloužit životnost sušičky?
Ani sebelepší sušička vám nezaručí, že vydrží dlouho, pokud o ni nebudete řádně pečovat. Základem je, že byste neměli v sušičce sušit prádlo vyprané v aviváži. Toto vám možná hodně vadí, ale nezoufejte – existují speciální aviváže pro sušičky a také vonné ubrousky, které dáte k prádlu přímo při procesu sušení. Je lepší si na to dávat pozor, protože aviváž zanáší filtr a snižuje tak významně životnost vaší sušičky.
Pokud nemáte sušičku napojenou na odpad, tak se doporučuje kondenzační nálevku vylévat po každém cyklu sušení.
Nezapomínejte také na pravidelné čištěné všech dostupných filtrů.
V sušičce sušte jen prádlo k tomu určené, malé prádlo (například dětské ponožky) vždy vkládejte do pracích sáčků, aby někam nezapadlo.
Domácí sušička není uzpůsobená na to, aby byla každý den v provozu od rána do večera, proto pokud vlastníte nějakou provozovnu, vhodná je pro vás průmyslová sušička prádla.
Tip na závěr: Pokud je pro vás důležitá ekonomická stránka praní, mohou vás také zajímat tipy, jak ušetřit při praní prádla.