Jak uspořádat kuchyň

kuchyne
Zdroj: Pexels.com

Toužíte po kuchyni, ve které bude radost vařit a vůbec trávit v ní čas? Pak věnujte pečlivou pozornost již samotnému plánování kuchyně. Volba správné dispozice kuchyně, uspořádání jednotlivých spotřebičů a rozdělení do pracovních zón ušetří nejenom kroky navíc, ale v neposlední řadě i nervy.

(vložit fotku: kuchyne.jpg)

Zdroj: Pexels.com

Základem je perfektní ergonomie kuchyně

Jistě znáte známé pořekadlo: „Dvakrát měř a jednou řež“. A lze vřele doporučit se jím řídit také při pořizování a plánování nové kuchyně. Pouze opravdu promyšlené uspořádání kuchyně totiž zaručí, že každodenní práce v ní bude pohodlná a příjemná.

Při řešení otázky, jak naplánovat kuchyň, je třeba zvážit následující aspekty:

  • umístění rozvodů (elektřina, voda, plyn, odpad)
  • charakter prostoru (půdorys místnosti, zkosené stropy aj.)
  • zamýšlený způsob využití (každodenní či občasné vaření)
  • finanční možnosti (modulové kuchyně jsou levnější oproti těm vyrobeným na míru)

3D návrh kuchyně zabrání případným omylům

Vizualizace kuchyně je při plánování skvělým pomocníkem. Umožní si udělat přesnou představu o tom, jak bude budoucí kuchyně v reálu vypadat. A najevo tak vyjdou i případně omyly v dispozičním uspořádání. Například skutečnost, že je lednice příliš blízko trouby, chybí ochrana zdi za sporákem, okno v kuchyňské lince je řešené poněkud nešťastně a podobně.

Nechat si zhotovit grafický návrh kuchyně se proto rozhodně vyplatí. Některá kuchyňská studia a společnosti dokonce nabízí i 3D návrh kuchyně zdarma. Každý si tak může sám vyzkoušet, jak navrhnout kuchyň, aby dokonale odpovídala jeho představám.

Kuchyně podle charakteru dispozice

Součástí řešení toho, jak naplánovat kuchyni, je rovněž rozhodnutí o jejím budoucím tvaru neboli dispozici. Ten je do značné míry ovlivněný charakterem a velikostí prostoru.

Kuchyně do I

Jedná se o kuchyňskou linku tvořící jedinou souvislou linii. Hodí se proto zejména do menších prostor. Úsporu cenného místa přinese například umístění lednice pod linku či sklápěcí jídelní stůl.

Kuchyně do L

Sestává ze dvou lineárních kuchyňských linek, které na sebe kolmo navazují. Jedná se o takzvanou rohovou kuchyni, která patří k těm vůbec nejoblíbenějším.

Kuchyně do U

Kuchyňská linka do U nabízí dostatek pracovního a úložného prostoru. Svých charakterem je vhodná spíše do větší místnosti.

Kuchyně do G

Je rozšířením kuchyně do U. Její součástí je ještě další prostor, který slouží nejčastěji pro stolování a přímo přiléhá ke kuchyňské lince.

Kuchyně s ostrůvkem

Tam, kde není nouze o prostor, lze zvážit kuchyni se samostatným ostrůvkem. Ten může sloužit například nejenom ke stolování, ale třeba i k mytí nádobí či vaření.

Náš tip! Tápete, jak správně naplánovat kuchyni v atypickém bytě? I zde je velkým pomocníkem 3D plánovač kuchyně, který usnadní navrhnout optimální uspořádání. Je třeba počítat s tím, že ideálním řešením pro nestandardní prostory je obvykle kuchyně na míru, která je finančně nákladnější. Do podkroví se například skvěle hodí kuchyně bez horních skříněk, které by kvůli přítomným šikminám ani nebylo možné umístit. Chybějící úložné místo může poté kompenzovat větší hloubka dolních skříněk.

Rozdělení na pracovní zóny zajistí pohodlné vaření

Nedílnou součástí správné ergonomie kuchyně je důsledné rozdělení prostoru na 5 pracovních zón. Tím lze jednoduše předejít základním, avšak stále opakovaným omylům (např. trouba vedle lednice apod.). Všechny pracovní zóny by měly být dobře dostupné a smysluplně na sebe navazovat.

1. Skladovací zóna

Zahrnuje úložný prostor na trvanlivé zásoby (skříňka na těstoviny, mouku aj.), stejně jako na chlazené či zmražené potraviny (nejběžnější je kombinovaná lednice s mrazákem).

2. Přípravná zóna

Je to ta část kuchyně, ve které se suroviny pro přípravu jídel zpracovávají. Spadá sem tudíž například pracovní plocha linky, některé kuchyňské spotřebiče apod.

3. Varná zóna

Jedná se o místo, kde se jídlo tepelně upravuje. Patří sem sporák, respektive varná deska s troubou a také nezbytný odsavač par neboli digestoř.

4. Mycí zóna

V mycí zóně se umývá nádobí, případně omývají potraviny pro přípravu pokrmů. Patří sem proto zejména dřez, odkapávač nádobí a myčka nádobí. Tyto tři součásti mycí zóny by měly být umístěny vždy blízko u sebe.

5. Ukládací zóna

Ukládací zóna slouží k uložení nádobí, příborů a nejrůznějšího kuchyňského náčiní. Tvoří ji k tomu určené kuchyňské skříňky a police.

I na rozměrech a vzdálenosti záleží

Aby byla práce v kuchyně maximálně pohodlná a zároveň bezpečná, je třeba dbát na dodržení optimálních vzdáleností mezi kuchyňskými skříňkami, pracovní deskou a dalšími komponenty v kuchyni.

  • Jedním z nejdůležitějších parametrů je kuchyňská linka a její výška. Výškové umístění pracovní plochy se odvíjí od výšky postavy, nejčastěji se jedná o hodnotu 80 až 95 cm. Zároveň platí pravidlo, že hloubka pracovní desky by měla být alespoň 60 cm a její délka 90 cm.
  • Optimální vzdálenost horních skříněk od pracovní desky je v rozmezí 55 až 60 cm.
  • Vedle varné plochy by měl být prostor vyčleněný pro odkládání nádobí, a to v délce minimálně 50 cm.
  • Hloubka horních skříněk by neměla přesáhnout 35 cm.
  • Vzdálenost mezi protilehlými skříňkami je alespoň 120 cm.
  • Součástí moderní kuchyně je rovněž digestoř. Odpověď na otázku, jak vysoko digestoř umístit, se odvíjí od druhu varné desky. U plynové desky by to mělo být 75 cm, zatímco u elektrické se doporučuje 65 cm.
  • Pamatovat je třeba i na bezpečné umístnění elektrických zásuvek. Výška zásuvek u kuchyňské linky nad pracovní plochou má být v rozmezí 120 až 125 cm (měřeno od podlahy). Vzdálenost zásuvky od dřezu musí být alespoň 60 cm a žádná zásuvka se nesmí nacházet v bezprostřední blízkosti varné desky.