Jak upravit vodu v domě

Mezi hlavní problémy, se kterými se majitelé domů potýkají patří především příliš tvrdá voda, zvýšený obsah železa či manganu, u vody z vlastní studně také bakterie ve vodě a dusičnany. První dva problémy sice nepřinášejí žádné významné zdravotní riziko i tak ale dovedou potrápit. Příliš tvrdá voda způsobuje tvorbu tzv. vodního kamene, který zanáší potrubí a poškozuje topné spirály nebo kotle. Zvýšený obsah manganu a železa ve vodě má zase na svědomí zákal a mastné skvrny na ložním prádle či sanitě.

Pití vody
Vychutnejte si křišťálově čistou vodu

Dusičnany a bakteriální znečištění už sebou nese také zdravotní riziko. Dusičnany se mohou v trávicích traktu přeměnit na dusitany, které blokují schopnost hemoglobinu transportovat kyslík, Nebezpečí představují zvláště pro kojence a batolata. Bakterie nejčastěji způsobují otravy a infekce provázené zvracením a průjmy.
Ať už vás trápí cokoli, prvním krokem by měl vždy být rozbor vody, na základě, kterého se pak navrhne konkrétní úprava vody. Některé problémy lze také řešit odděleně pro pitnou a užitkovou vodu, to je třeba případ zmíněných dusičnanů.

Úpravny vody AquaNamix a AquaSoftener

Elegantní řešení představují úpravny vody AquaNamix, AquaSoftener a AquaEmix. První zbaví vodu dusičnanů, druhá ji změkčí přesně podle vašich představ. AquaEmix pak dokáže zároveň odstranit železo a mangan, minerální látky zodpovědné za přílišnou tvrdost vody, organické látky a amonné ionty. Úpravny pracují na principu iontové výměny a jsou kompletně automatické. Pomocí obtokové aparatury se napojují přímo na hlavní přívod vody v domě.

Ukázky instalovaných domácích změkčovačů