Jak správně hnojit zahradu

Součástí základních starostí správného zahradníka by neměla být jenom pravidelná zálivka rostlin a celková péče o ně, ale také hnojení. Hnojivo pomáhá rostlinám lépe růst a zajišťuje i jejich další životní pochody, proto byste se měli naučit používat organická i minerální hnojiva.

Salát

Rozdíl mezi organickými a minerálními hnojivy

Organická hnojiva nezprostředkovávají cenné látky přímo rostlinám, ale působí na ně až prostřednictvím půdy. Zlepší půdní vlastnosti, vytvoří humus a díky tomu se začne rostlinám lépe dařit. Organické hnojení pomáhá půdě nejen v oblasti živin, ale zadržuje v ní také vlhkost, čímž brání rychlému vysychání lehké půdy. Oproti tomu minerální hnojiva působí přímočařeji – obsahují základní živiny potřebné pro život rostlin a v koncentrované formě rostlinám přinášejí dusík, draslík, fosfor a další stopové prvky. Při letní sklizni vám vaše zahrada dá desítky a stovky nejrůznějších plodů, ovšem její půda se během pěstování vyčerpá a živiny jsou značně omezeny. Proto byste na podzim měli do každého záhonu zapracovat organická hnojiva – tedy chlévskou mrvu a dobrý kompost – a zároveň minerální hnojiva, která jí dodají dříve odčerpané látky.

Mrkve

Do čerstvě prohnojené půdy nevysévejte kořenovou zeleninu – měla by pak zdeformované kořeny.

 

Nastýlka kolem keřů a stromů

Organické hnojivo vám dobře poslouží také jako nastýlka kolem stromů, keřů, zeleniny i některých druhů rostlin. Na jaře nastýlkou přikryjete půdu ve výšce zhruba 8 cm okolo celé rostliny. Postupně uvolňované živiny se během jara začnou dostávat do půdy a podpoří tvorbu humusu. Tento postup zároveň zabrání nadměrnému vysoušení půdy.

Minerální hnojiva potřebují vlhkou půdu

I když jsou organická hnojiva velmi účinná, nemohou vždy rostliny dostatečně zásobit živinami, proto řada zahrádkářů přihnojuje také minerálními hnojivy. Minerální hnojiva je třeba zapracovávat do půdy, která je vlhká – tedy po dešti nebo čerstvě zalitá. Hnojivo se rozhazuje ručně, pokud možno stejnoměrně. Pokud v něm najdete drobné hrudky, určitě je rozdrobte, protože větší koncentrace hnojiva by mohla rostlinám spálit kořínky. Při hnojení je třeba samozřejmě dbát na doporučené dávkování výrobce. Chcete-li přilepšit jednotlivým druhům rostlin, můžete si vybrat některé ze samostatných hnojiv určených přímo pro tento druh rostliny. Speciální hnojiva se vyrábějí např. pro jahody, rajčata, okurky, cibule nebo hnojivo vhodné pro zeleninu.

Rajčata

Z přihnojených rajčat je vždy větší úroda.

I tráva potřebuje vaši péči

Speciální hnojiva určená na přihnojování trávníku obsahují vysoké množství dusíku, který ovlivňuje nejen rychlejší růst trávy, ale zapříčiňuje také slušivou tmavě zelenou barvu trávníku. Pro sytě zelený trávník hnojte na jaře a v létě. V září se naopak doporučuje používat vícesložkové hnojivo, kterému dominuje draslík. Ten zajistí, aby tráva kvalitně vyzrála a zvýšila se její odolnost pro zimní období.