K vzájemnému sladění barev, vzorů a motivů na různých podkladových materiálech vybízí i čínské učení Feng Shui, a tak není divu, že k němu při zařizování interiéru inklinujeme. I tak jsou ale některé kombinace k vidění méně než ostatní. Zatímco na opakování totožného designového provedení u záclony a závěsu jsme si již zvykli, v případě závěsu a tapety volíme spíše kontrast.
Klíčovou roli samozřejmě hraje styl místnosti. V interiéru zařízením v minimalistickém stylu obvykle vévodí jednobarevné tapety – a ve stejném duchu by měly být také záclony. Tedy jednoduché, bez jakýchkoliv zdobných prvků. Úplně jiná situace panuje v interiéru v duchu baroka. Ten naopak po třásních, volánech a výzdobě doslova volá.
Stejné barvy hledat nemusíte
Pokud si netroufáte na experimenty s kontrastními tóny, vydejte se cestou klasické harmonie dvou příbuzných odstínů. Ani v tzv. monochromatickém interiéru však není žádoucí, aby měly klíčové prvky úplně stejnou barvu. Vyberte závěsy, které sice podpoří celkové barevné sladění prostoru, ale budou tmavší, nebo naopak světlejší než tapeta. Vyhnete se tím nechtěnému efektu – optickému splývání textilu se stěnami.
Sázka na kontrast
Za určitých okolností jsou opaky velmi líbivé. Kontrast zlaté záclony a tmavé tapety působí honosně a příjemný je i pohled na tandem bílých či písečných záclon a modrých nebo hnědých tapet. Zkušený interiérový designér dokáže s kontrastními barvami hotové divy – výsledná kompozice je dynamická a hned tak neomrzí.
Neutrální tóny jsou univerzální
Příbuzné odstíny považujete za příliš fádní a do hledání ideální kombinace kontrastních barev se pouštět nechcete? Tak vsaďte na univerzální řešení v podobě neutrálních odstínů. Barvám jako jsou béžová, šedá, krémová, broskvová či terakota to sluší téměř se všemi druhy tapety. Celkový dojem můžete umocnit doplněním o další bytové textilie v designu záclony.