Jak a podle čeho vybrat podlahu do bytu či domu?

Podlaha je základem každého interiéru. Vybrat tu pravou však nemusí být jednoduché. Pokud tápete, bude se vám hodit přehled možností, včetně jejích výhod a nevýhod. Výběr tak bude mnohem jednodušší.

Koberec

Ten je známou klasikou, která byla hlavně v minulosti brána jako samozřejmost. Kladem je určitě velké množství barevných provedení. Stačí trocha inspirace a i vám se povede vybrat ten pravý. Kladem je i možnost chodit po něm bez bot, jelikož bude působit teplým dojmem. Nevýhodou je jeho náročné čištění v případě mnohých nečistot, které nemají pevnou konzistenci. Může se jednat o:

  • Bláto či špinavý sníh
  • Kapky různého jídla
  • Vylité nápoje

Plovoucí podlaha

Stačí se podívat do minulosti a i vám bude jasné, že šlo o velmi populární řešení. Pokud právě do svého bydlení tuto možnost plánujete, je třeba říci, že se jedná o takzvanou laminátovou podlahu. Lákadlem je vzhled, který dobře imituje klasické dřevo. Kladem je i snadná pokládka, nebo bezproblémové čištění. Co je naopak negativem, to jsou horší zvukové vlastnosti. Při chůzi v botách vzniká nepříjemné klapání a také ozvěny.

Vinylová podlaha

Ta vychází z výše zmíněného řešení, ale i z řešení klasického lina, které bylo populární v minulosti. Jedná se však o moderní provedení, které je odolné, snadno se čistí a také se jednoduše pokládá. Zapomínat nelze ani na velmi zajímavý vzhled, který nejčastěji imituje dřevěné materiály. Pozor však na pády ostrých předmětů, které mohou v podlaze zanechat díry, ale i škrábance.

Dlažba

Zaujme hlavně svou celkovou odolností, ale i snadnou údržbou. Dnes se proto stává nezbytností jak v kuchyni, tak i v koupelnách. Lákadlem je také různorodý a rozhodně i povedený vhled. Přesto má toto řešení jedno celkem velké negativum. A to je spojena s tím, že při chůzi na boso působí dlažba studeným dojmem. Podlahové vytápění však tento problém snadno vyřeší.