Budou nemovitosti v Česku kvůli pandemii koronaviru levnější?

Až skončí koronakrize, svět bude jiný než před ní. Podobné tvrzení jste již pravděpodobně někde četli a shodují se na něm vesměs všichni. Pandemie zasáhla téměř všechny země a kromě mrtvých má na svědomí také hlubokou ekonomickou krizi. Ale jak se projeví na realitním trhu? Budou ceny nemovitostí klesat, nebo naopak prudce porostou?

Realitní trh zažil v minulých týdnech šok, ostatně jako mnohá další odvětví. Byty a rodinné domy na prodej musí čekat, až vláda makléřům umožní styk s klienty. Dočasná stopka však není zdaleka jediným faktorem, který budoucí vývoj realitního trhu ovlivní. Dopad šíření koronaviru bude mnohem rozsáhlejší a klíčový bude postoj potenciálních zájemců o koupi. A také finanční situace lidí, jež si nemovitosti pořizovali z důvodu pronájmu.

Názory makléřů konzistentní nejsou. První skupina zastává názor, že pro snížení cen nemovitostí není jediný důvod. Respektive poukazují na firmy, které developerské projekty Praha realizovaly za ceny, které byly stanoveny před vypuknutím pandemie. Zlevnění by pro developery znamenalo citelné ztráty.

Druhá skupina předpokládá opačný vývoj a predikuje zlevnění až o desítky tisíc korun za metr čtvereční. Aktuální situace podle nich nahrává recesi – mnozí podnikatelé netuší, jak se bude jejich byznys v budoucích měsících vyvíjet, a zda ho budou schopni zachránit. Zaměstnanci – v obavě z hrozící ztráty práce – nebudou mít na hypotéky ani pomyšlení a úspory budou bedlivě střežit. A konečně majitelé tzv. investičních nemovitostí, kteří se z důvodu špatné finanční situace rozhodnou pro prodej za nižší cenu, čímž by mohli ovlivnit i zbytek trhu.

Na něčem se však odborníci na reality přeci jen shodují. Pokles ceny lze očekávat u méně atraktivních nemovitostí, které se před krizí prodávaly za příliš vysoké částky. Pro předražené byty a domy nebude na oslabeném realitním trhu místo.