Dům a stavba > Dům a bydlení > Prošla novela stavebního zákona

Prošla novela stavebního zákona

novela

Došlo ke schválení novely stavebního zákonu parlamentem. Je to již desátá novela za posledních sedm let, kdy nový stavební zákon nabyl účinnosti.  Někdy docházelo k novelizaci této jedné ze základních právních norem v rámci přijetí jiného zákona nebo novelizace jiného zákona. Tato poslední novela je ale nejzásadnější z dříve přijatých změn.

Novela byla podepsána 1.října prezidentem Václavem Klausem a rozšiřuje výrazně počet případů, kdy se ustavby nevyžaduje územní rozhodnutí nebo souhlas. Je tedy zřejmé, že má nova za cíl ulehčit povolování staveb. Zkracuje lhůty v  územním plánování a celkově zpřesňuje postup při vedení územního řízení ve zjednodušené verzi.

dochází i ke zvednutí některých správních poplatků. Stavebí povolení pro dům s maximálně třemi byty je za 5 000kč, místo původních 300kč. Garáž pak vyjde na 1000kč.

Obcím novela prodlužuje termín pro přijetí územních plánů z roku 2015 do roku 2020. Umožní jim tak do osmi let postavit některé stavby i bez územního plánu.

Senát během schvalování navrhoval, aby nařízené demolice staveb, které ohrožují své okolí, platil místo obcí stát. Tento záměr Poslanecká sněmovna při opětovném hlasování zamítla.

Podrobné info o novele zde.

Komentář

You must be přihlášen jako k psaní komentářů.

 
Designed by Conservatories