Pomoc, ve vodě je chlór! Co s ním?

V každém místě je obsah chloru v pitné vodě jiný. Liší se velká města a vesnice i jednotlivé regiony – vždy záleží na dodavateli vody, jejím složení, zdroji a na dalších detailech. Chlor v ní najdeme pokaždé, ale někde je ho hodně, jinde jen malé množství. Pokud ho je na náš vkus příliš, dá se to nějak řešit?

Chlor v pitné vodě být musí. Přidává se tam kvůli desinfekci a vyhubení bakterií a mikroorganismů, protože voda k nám putuje potrubím, nějakou dobu stojí nehnutě a nesmí se stát, že by se zkazila. Jenže pokud ho dodavatel do vody dává příliš, může nám připadat, že jím až zapáchá a navíc má nepěkně bělavou barvu. Zkrátka si ji natočíme, ale vůbec nemáme chuť ji pít. Řešením může být nechat vodu ve sklenici nějakou dobu odstát, aby chlor vyprchal. Někteří odborníci doporučují nechat sklenici stát přes celou noc, aby z ní vyprchaly úplně všechny látky, které by nám potenciálně mohly škodit a měli jsme nakonec jen čistou, zdravou vodu. Můžeme ale zvolit i techničtější a modernější řešení.

132

Pomůže filtr

Existují nejrůznější přístroje na úpravu vody – některé ji zbaví dusičnanů, jiné ji dokážou změkčit. A jsou i takové, které díky speciálním filtrům odstraňují chlór. Můžeme si navíc vybírat z několika různých typů, které se cenově velmi liší. Nejnákladnější, ale také nejúčinnější, je univerzální mechanický a zároveň uhlíkový filtr. Dá se používat jak běžně v domácnosti, tak třeba i v průmyslových výrobnách nebo restauračních zařízeních. Jeho funkce je přitom dvojí – mechanický filtr odstraní pevné částečky do velikosti až jeden mikron, které mohou být ve vodě obsaženy. Uhlíkový filtr zachytí zase chlor či veškeré jeho sloučeniny, stejně jako dokáže odstranit chlorový a jiný zápach vody. Přitom filtr stačí jen nainstalovat na přívodní potrubí do domu a problém je vyřešen.

Koupit si samozřejmě můžete i jen uhlíkový filtr, který je právě speciálně na odstranění chloru a likviduje všechny potíže, které nám způsobuje. Cena je oproti předchozímu výrobku zhruba třetinová a svou funkci plní na výbornou.

Drobná investice s vyplatí

Pokud vás nebaví věčný boj s chlorem ve vodě a nechcete nekonečně dlouho čekat, než z vaší skleničky vyprchá, vyplatí se po některém typu filtru sáhnout. Na trhu jich je velké množství a odborníci vám jistě poradí, který je pro vás ten nejlepší. Je to sice investice, ale ne nijak velká. Při použití v domácnosti vás bude stát maximálně kolem 2 000 korun a pak už se o něj nemusíte takřka vůbec starat. A ta křisťálová, svěže vonící voda, která vám poteče z kohoutku, vám za to pak jistě bude stát.