Nenechte se napálit! Otázky, které odhalí, zda firma ví, co je pasivní dům

V poslední době se s nejrůznějšími nabídkami na výstavbu (popřípadě montáž) pasivních domů „roztrhl pytel“. Firem, které se vám zaručí, že váš nový domov bude zcela v souladu s přírodou a bude ji zatěžovat co nejméně, je nespočet. Všichni do jednoho vám vykreslí lákavou budoucnost plnou úspor. Buďte však obezřetní.

Mnohdy se totiž po dokončení stavby stane, že původně zamýšlený a plánovaný pasivní dům, ani zdaleka nesplňuje normy a tedy jeho nový majitel s žádnými úsporami energie počítat nemůže. Když k tomu připočtete zvýšené náklady na výstavbu, rozladění a vztek je na místě.

Abyste se do této nepříjemné situace nedostali, mnohdy stačí položit stavebním firmám několik otázek a důkladně si „proklepnout“ výsledky jejich práce. Přece jen jde o vaše peníze a rozhodně to nejsou žádné malé částky, o které byste mohli přijít.

1. Jaké máte zkušenosti?

To je zcela základní otázka, která napoví, kolik pasivních domů již společnost postavila. Pokud se jedná o začátečníky v oboru, dobře zvažte, zda vám riziko opravdu stojí za to. Zjišťujte, kolik domů skutečně po realizaci splňovalo dané normy a prošlo certifikací. Ani zdaleka totiž neplatí mezi těmito body rovnítko. Ideálně se ptejte na reference od jejich předchozích zákazníků.

2. Podle jakých norem se během stavby řídíte?

Zajímejte se i o ty nejzákladnější údaje. Nebojte se a zkoušejte znalost norem. Ptejte se, jakou tepelnou ztrátu mají jejich realizované stavby za rok. Podle předpisů a tedy normy ČSN 73 0540-2 nesmí mít pasivní dům větší tepelnou ztrátu než je 20 kWh/m² za rok a doporučená hodnota je 15 kWh/m² za rok. Pokud se dozvíte vyšší číslo, raději pověřte výstavbou někoho jiného.

Další díl otázek o pasivním domu naleznete zde.

Komentáře