Jak se bude stavět po roce 2020? Především v pasivním standardu!

Pokud již delší dobu přemýšlíte nad tím, zda se pustit do stavby domu, neměli byste s rozhodnutím příliš dlouho otálet. Již brzy začne platit nová právní úprava, která výrazně změní technologie a stavební postupy. Podstatou směrnice o energetické náročnosti budov je požadavek na minimální spotřebu energie.

Dle nové směrnice musí být všechny nově postavené domy v Evropské unii téměř energeticky nulové, čemuž odpovídají zejména pasivní domy. Energetická spotřeba těchto staveb je zanedbatelná, protože energii získávají pomocí tepelných čerpadel.

Směrnice nastolí také další změny. Konkrétně jde o snížení energetické potřeby o 20 % oproti standardům z roku 1990. Dále pak zavedení certifikátu energetické náročnosti budov pro všechny nově postavené domy. Od roku 2012 musí být certifikátem opatřeny všechny domy a byty určené k prodeji či k pronájmu.

dumastavba.aquasoftener.cz_hamax_cz_01

Změny požadavků nemusí navýšit cenu výstavby

Stavba pasivního domu je sice o cca 10 – 15 % nákladnější, ale při započítání provozních nákladů je cena nižší. Zároveň je pravděpodobné, že výrobci stavebních materiálů pod tlakem zlevní. Již nyní jsou cenové rozdíly mezi některými materiály zanedbatelné, což potvrzuje i personál z pražské firmy HAMAX stavebniny. Cena cihel určených pro stavbu pasivního domu je jen o cca 10 % vyšší než cena klasických. Navštivte stavebniny HAMAX, vyžádejte si ceník a posuďte sami.

Levné stavebniny HAMAX souhlasí i s tvrzením zákonodárců. Podle nich pozvolné zavádění norem nezpůsobí stavební boom a následný útlum. Majitelé méně úsporných domů mohou být v klidu, protože neexistuje žádná novela, která by je nutila ke změnám.

dumastavba.aquasoftener.cz_hamax_cz_02

Zda si nové bydlení postavíte ještě před tím, než vejdou směrnice o energetické náročnosti budov v platnost, je na vás. Mít nízkoenergetický dům však, s ohledem na rostoucí ceny energií, není k zahození.