Co s tvrdou vodou?

Tvrdá voda je voda s velkým obsahem minerálů jako jsou ionty vápníku a hořčíku. Přesná tvrdost vody se určuje jako množství uhličitanu vápenatého (CaCO3) rozpuštěného ve vodě, ale pro představu o tvrdosti vaší si můžete udělat jednoduchý test.Vezměte mýdlo a dejte jej podvodu, pokud málo nebo téměř vůbec nepění, je voda tvrdá. Pokud mýdlo pění hodně, je voda měkká.
Případně je možné si v obchodě koupit tester v podobě papírku, který ponoříte do vody a po chvíli na barevné škále uvidíte, jak tvrdou vodu máte.

Nejčastěji se tvrdost vody udává v tzv. německých stupních (°dH). 1°dH odpovídá 10 miligramům oxidu vápenatého (17,848 miligramu uhličitanu vápenatého) v 1 litru vody.

Vznik tvrdé vody

V každé oblasti je tvrdost vody odlišná. Obecně platí, že voda povrchová je měkčí než voda podzemní, která má větší  šanci díky častému vápenitému podloží, kterým protéká, nabrat větší množství těchto minerálů. Při protékání žulovým nebo písčitým podložím je naopak voda měkká.

Jak se tvrdá voda projevuje

Tvrdá voda se nejčastěji projevuje všem známým vodním kamenem. Ten způsobuje ošklivý povlak v rychlovarných konvicích, usazuje se v pračkách, topeních a bojlerech. To má za následek zvýšení energetické náročnosti, následné snížení účinnosti zařízení a my ve finále zaplatíme více peněz za energii.

Díky tvrdé vodě dochází i ke snížení účinnosti pracích a mycích, kterých je pak potřeba použít více.
Tvrdá voda je také chuťově méně příjemná a umí vytvořit povlak na hladině kávy nebo čaje. Tvrdá voda může zvyšovat riziko atopických ekzémů nebo jiných kožních problémů, jelikož více vysušuje kůži než voda měkká.

Jaký je vliv na zdraví

Obsah minerálů ve vodě nás velmi ovlivňuje.  Lidský organismus totiž potřebuje vápník a hořčík jako své stavební prvky a když je nemá, mohou přijít choroby jako je například osteoporóza nebo zvýšený krevní tlak.

Vápník je součástí kloubů a zubů a je potřeba i pro svalstvo a nervy. Nedostatek hořčíku zvyšuje riziko vzniku hypertenze, srdeční arytmie, infarktu nebo arteriosklerózy. Doporučená denní dávka vápníku je 800mg na osobu. Doporučená denní dávka hořčíku je 400mg na osobu.

Ale jak se říká, všeho moc škodí a zase příliš tvrdá voda není též vhodná. U náchylných osob může způsobit vznik ledvinových kamenů nebo syndrom studených nohou a rukou, způsobený ucpáním cév různými anorganickými prvky. Příliš tvrdá voda uzavírá kožní póry a má sklon k jejich ucpávání.

Řešení – změkčení

Změkčení vody se provádí několika metodami. Je možné změnit strukturu vody například elektrickými změkčovači, ale výsledkem je pouze částečné zmírnění důsledků.
Existují také metody fyzikální, jako jsou magnetická úpravna nebo úpravna galvanická.

Magnetická úpravna se používá pro úpravu vody v celé domácnosti a na první pohled vypadá lákavě především kvůli nižším pořizovacím nákladům. Bohužel její účinnost je velice nízká. Funguje na principu změny molekulární struktury vody, což v praxi znamená rozbití nechtěných prvků na menší kusy, které se tolik neusazují. Platí to ale jen pro studenou vodu a pokud je ohřáta, kusy se opět spojí.

Jediným účinným řešením je složení vody opravdu změnit. To se provádí za pomoci změkčovače vody tzv. iontovou výměnou, při které se nahrazují ionty vápníku a hořčíku nezávadnými ionty sodíku. Výsledkem je voda velice měkká, která se pak smíchá s vodou tvrdou a ve finále máme vodu středně tvrdou, optimální pro každodenní použití.

 

Komentáře