22 nejčastěji pokládaných otázek o Legionelle Pneumophile

Legionářská nemoc je onemocnění způsobené bakterií Legionella, které vyvolává obdobu zápalu plic, v mírnějším případě jen „legionářskou horečku“. Legionářská nemoc se nevyskytuje již tak často jaké dříve, kdy nebyl dáván takový důraz na dezinfekci klimatizačních zařízeních, které jsou pro legionelly líhní. Legionářská nemoc byla poprvé objevena a pojmenována v roce 1976, kdy vypukla její první epidemie. Stalo se tak v hotelu ve Philadelphii na srazu bývalých legionářů (proto Legionářská nemoc). Každým rokem se touto nemocí nakazí několik desítek lidí.

Tuto bakterii lze běžně najít ve velmi malém množství v zemi a ve vodě z vodovodu. Problém nastává až ve chvíli, kdy se bakterie je schopná množit. To se děje ve vodě o teplotách 25 – 55 stupňů Celsia a zejména tam, kde se voda nepohybuje (stojatá voda, mrtvá místa v potrubí). Silný proud vody může bakterii v růstu zabránit. Proto je potřeba zajistit cirkulaci vody a ideálně zajistit i jeho periodickou dezinfekci.

3. Jaké jsou příznaky Legionářské nemoci?

Období mezi nakažení se bakterií a prvními příznaků onemocnění (inkubační doba) je přibližně dva až deset dní. Onemocnění začíná rychlým nástupem bolesti hlavy, bolesti svalů a přichází i pocit celkové nevolnosti. Následuje zápal plic s vysokou horečkou nad 39 stupňů Celsia. Někteří pacienti trpí zvracením a průjmem. Toto onemocnění může mít i vážné následky. Na druhou stranu může být účinně léčeno okamžitým podáváním správných antibiotik.

Více na Legionella.cz nebo v „Otázky o Legionelle“ (PDF)

Komentáře